Board logo

Töökasvatus.
anne51 - 18.06.2007 kell 15:41

Olime maal ja koos meiega pojapojad. Tööd jagus poistelegi: kärutasid kruusa teele, niitsid muru, andsid töömehele kive kätte. Teise päeva õhtul tuldi, näidati peopessa tekkinud ville ja öeldi, et nad tahavad koju arvuti taha. Tohterdasin ja plaasterdasin ja otsisin parajaid töökindaid ning töö läks kolmandal päeval edasi.
Täna loen Eesti Ekspressi ja mis ma näen! Sotsiaalministeerium kavatseb piirata laste suvel töötamise aega nii, et lastel jääks puhkuseks vähemalt üks kuu. Kuidas kavatsetakse mõõta töövaba kuud? Kuidas hakkab see toimima?
Meil Eestis on ajast-aega olnud traditsioon, et lapsed õpetatakse tööle. Lapsed tahaksidki tööle minna, et oleks päris oma raha, aga kui nüüd minnakse kaasa rahvusvaheliste trendidega, siis on laste tööleminek veelgi raskendatud.
Aastakümneid on tahetud laste töö täiesti keelustada. Huvitav, kas me tõesti teeme seda?


vaarema - 18.06.2007 kell 15:49

Kes ei taha midagi teha see ei hakkagi tegema, ka kinnastega mitte ja kes tahab leiab endale ikka tegevust.
Seadustes (sigadustes) ja määrustes näpuga järge ajades pole üldse võimalik elada.


pointer - 18.06.2007 kell 15:50

aga ei ole normaalne ka see kui laps viib kevadel tunnistuse jooksuga koju ja läheb tööle. ja töötab kuni 31.08.. Lapsel on vaja ikka lapseelu ka elada ja puhata ja mängida ja pikalt magada ja lugeda ja jalutada jne..
Paljud vanemad seda ei mõista ilmselt ja seetõttu on ilmselt ka sellise asja seaduseks vorpimine vajalik. Lapse kaitseks..


vaarema - 18.06.2007 kell 15:54

Vanem peaks aitama leida võimalusi töötada kui lapsel selleks soovi on, mitte tagant sundima nii et igasugune töötegemine vastikuks muutuks.


Pipilota - 18.06.2007 kell 15:58

tookasvatus annab lapsele kaasa oskuse tood teha, oskuse oma raha hinnata ja ehk ka moned muud vaartused. koike peaks moodukuse piires muidugi toimuma.

ja aina rohkem ja rohkem ajab mind narvi valitsuse sekkumine pereasjadesse. varsti jouame valja tyypilise amerikaniseerunud nanny-kultuurini, kus inimestel pole yldse mingit common sense, sest koik asjad on nende eest paika pandud ja otsustus-vastutus on ara voetud.


anne51 - 18.06.2007 kell 16:01

Tegin ma poistele liiga? Sunnin takka ja teen töötegemise vastikuks?


vaarema - 18.06.2007 kell 16:05

Selle vastuse pead sa küll ise leidma. Aidata saavad sind võibolla ainult poisid
Ma millegipärast arvan hoopis et neil on väga uhke tunne, et nad on saanud midagi ära teha.


Pipilota - 18.06.2007 kell 16:09

anne, koik on kinni presenteerimises - mina olin kyll lapsena vaga uhke, kui mul lasti midagi ise teha, mille tagajarge oli hea vaadata ja omaks pidada!


anne51 - 18.06.2007 kell 16:18

Eks noorem poiss ongi uhke, aga vanem(13a.), va vastaline, on teismeeas ja kujutada ette, mis tema peas toimub - see käib mulle üle jõu.
pointer, eks muidugi peab olema ka mänguaega, aga minu arvates on meil Eestis töökasvatusega kehvad lood.
On ju loetletud ohtlikud tööd, kuhu lapsi lasta ei tohi ja sealhulgas on nimetatud põllumajandust. Tsiteerides klassikuid: tule taevas appi! Õieti pole meil põllumajandust ollagi.
Lapsel on raske tööd leida ja kui veel igasuguseid piiranguid välja mõeldakse, siis ...
Kunagi ammu-ammu olid kooliaiad ja mina ootasin neid päevi,kui sai tööle minna, sest sõpradega sai kokku.


pointer - 18.06.2007 kell 16:47

linnad korraldavad oma lastele laagreid ja töötamist, paljud leiavad endale ise sobiva ja jõukohase töö, lapsed on vanavanemate juures maal. ma ei tea küll, kuid mulle tundub, et lastel siiski on praegu piisavalt tegevust, et mitte massiliselt tänavatel töllerdada ja kambakasi pahandusi välja mõelda. Liikluses ka kohe rahulikum. vähemalt linnas...
Aga kujutage ette paraku tüüpilist eesti peret, kus lapsevanemad mässavad hommikust õhtuni tööl, et oma kuradi laenusid ja naabrist paremate autode liisinguid tampida. Sellises peres pannakse ka laps paraku rabama, sest nii ju ON normaalne. Neid peresid on kindlasti tuhandeid ja seal elavaid lapsi peab riik kaitsma. Oma vanemate ja nende peibeliku ellusuhtumise eest..


ariita - 18.06.2007 kell 19:57

ei saa elada ega kasvatada lapsi ajalehest ja kirjandusest näpuga rida ajades, elatakse ja kasvatatakse lapsi perekondlike tavade ja vajaduste järgi. Linna ja maa laste tegevused on erinevad, edasi ma ei hakka kordama vaarema postitusi aga minu arvamus ühtib tema kirjapanduga. Kasvavate laste aeg on tarvis sisustada vastavalt nende eale ja oskustele, tehtagu seadusi seaduste tegemise pärast, see tegijate palga sees


sossuke - 18.06.2007 kell 20:02

poeg 14.a lõhkus *kapitalisti* juures puid.ei arvanud, et see on ohtlik. sai palga eest ise ja tüdrukuid nännutada.
plika toimetas paar aastat tagasi ühe ameeriklase aias. sai palka.

motivatsiooni. ilma selleta ei liiguta keegi. ei suur inimene, ega laps.

kodutööd välja arvatud - need on iseendale iluks ja rõõmuks.

teismelised mõttetult linnas või ka maal 3-kuud veetmas-no tõesti Tule Taevas Appi!

ammuteada tõede : igavus toob halvad mõtted pähe!


skingirl - 19.06.2007 kell 11:14

see on täiesti õige, lapsed ei tohi üldse tööd teha vaid peavad arvutimänge mängima ja pornot netis vahtima.
see anne51, kullkene see ongi selle põlvkonna viga nad surevad ära kui elekter ära võtta, mina alustaksin igatahes massihävitmist niimoodi
midgi oma kätega teha ja sellest rõõmu tunda seda ei õpetata, kuigi kogu ülejäänud elu peame me ju tööd tegema, kas siis nagu sunnitööd.


pisimimm - 19.06.2007 kell 11:15

Enda veidi-alla-9-aastane lausa nõuab tööd teha! Muidugi tahab ta ka veidi tasu saada muruniitmise, auto pesemise/puhastamise jms eest, kuid kas mul siis sellest kahju on?, kui laps harjub ise oma raha teenima...? Tal on motivatsioon, ei pea enam jätsiraha ema/isa käest lunima... saab õelegi ''välja teha'' ja oi kui uhke ta selle üle on

Hea vaadata, kuivõrd väheseks on jäänud aeg arvuti taga


bellatrix - 19.06.2007 kell 11:46

See on sul pagana õige lähenemine, on muidugi vanemaid, kes võtavad lapsi kui tasuta tööjõudu, eriti maakohtades.
Vanem põlvkond ikka kasvatas nii, et laps räägib siis kui kana pissib ja käed peavad kogu aeg käima. Et las laps jookseb, tal ju noored jalad..
Ma ei poolda seda eriti, minu lapsepõlv oli natuke teine ja ega siiamaani pean vahel oma maatüdrukutest eakaaslastele õigekirja alaseid juhendeid jagama.
Kui lapsel oma aega pole, ei kasva temast põnev isiksus, noh tööloom ainult ehk..
Looduses peab valitsema tasakaal, ega laiskuseussikasvandus nüüd ka ei pea olema.


anne51 - 19.06.2007 kell 12:47

Jah, bellatrix, on minulgi naljakas mõelda, et ma peaks poisile maksma, kui ma palun tal kuhugi lipata, sest tal on kerge jalg. Palju see siis maksaks, kui ma palun tal 50m kauguselt sibulapealseid tuua? Palju maksab autopesu? Kui kallist teenust nad mulle osutavad, kui niidavad kahepeale 1ha maad?
Maal talunikud tulevad vaevalt toime, loomulikult on lapsed tasuta tööjõud. Või ei ole nüüd? Teab keegi, kui palju maksab näiteks metsas okste koristamine?
Kas lapsel tekib koduga emotsionaalne side, kui ta teeb seal palgatööd? Igatahes ütles tütretütar mulle, et tema tööle ei hakka, sest temale niikuinii kohta ei pärandata ja ega ta tahtvatki. Vot! Tööle ta muidugi hakkas, sest ma selgitasin, et pole ilus pikali maas vedeleda, kui kõik teised teevad tööd.


hedy2 - 19.06.2007 kell 13:28

mina pean seda igati õigeks ja normaalseks, et laps suvel puhkab. Loomulikult maal paari peenra rohimine ja muru niitmine ei riku puhkust, aga lapsed ei ole tasuta tööjõud ning neid ei tohi ka nii kohelda. olen ise ka maal kasvanud ja piisavalt tööd teinud ja seega tean, et töö edeneb ainult siis, kui teha seda vabatahtlikult ja sundimata. Samuti ei näe ma midagi halba selles, et kui laps on igati tubli olnud, siis teda premeerida näiteks 10 või 15 krooniga. lapse põhitöö on aga õppimine ja igasugune vastumeelsele tööle sundimine on minu silmis väga taunitav nähtus.


anne51 - 19.06.2007 kell 13:46

Selge. Nüüd ma sain vähemalt mingi numbri - 10-15 krooni.
Aga vanaisa tõi õhtul 37 krooni maksva jäätise. See ei ole tasu? Kusjuures ta rõhutas, et poisid olid väga tublid.


hedy2 - 19.06.2007 kell 13:53

mina võin lihtsalt tuua näiteks seda, mida ise olen kogenud või mida õigeks pean. kuna mina olen päris vanade vanemate laps, siis minu õetütred on minust vastavalt 6 ja 3 aastat nooremad ja töödega oligi nii, et igaüks tegi nii kuidas jõudis ja tahtis. Tasuks oligi tihti see, et poest toodi õhtuks limonaad ja jäätis. Kui aga vanemaks saime, siis asendus see lihtsalt meie omal soovil rahaga. Ja nüüd, päris mitu - mitu aastat hiljem ei saa ma küll öelda, et ma kodus enam midagi ei tee, kuigi selle eest ei maksta. Väike tasu lapsepõlves näiteks andis minule ainult maatöö maitse suhu - nüüd on see pigem juba puhkus, mitte töö. Tasu peaks olema piisavalt suur, et motiveerida, samas aga ei tohiks lapsele jääda seda muljet, et juba ühe lillepeenra rohimise eest saab nädala kommiraha kätte.


pisimimm - 19.06.2007 kell 13:55

Anne, ka ise millegi preemiaks ostmine on ''töötasu'' Meil oli nii, et laps niitis terve aia ära ja sai 25.- (töö on raske juba masina pärast).
Autopesu ja koristamise eest ostsin pooliku arbuusi ja lapsed rahas tasu ei tahtnudki (sai nende endi (ka 5'aastane õeraas oli vennal rõõmuga abiks) käest uuritud, et kui kumbki oleks saanud 20.-, oleks nad kahepeale selle ikka arbuusiks vahetanud). Seega, vahet ei ole, millega premeerid, aga lausa tasuta ma lapsi tööjõuna ei võta.

Lisatud: ise rohisin lapsena peenraid, saades selle eest 6-10 kopikat peenar. Kui oleksin seda pidanud tasuta tegema, oleks see olnud mu jaoks sunnitöö, raha eest aga arvestasin ise, kas viitsin või ei - reeglina ikka viitsisin Ja ei ütleks, et ma seepärast laisaks inimeseks kasvasin


anne51 - 19.06.2007 kell 14:35

Tasuta tööjõud... Mhm..., see kõlab halvasti, aga sisuliselt... Ei, koristamise eest, vähemalt oma toa koristamise eest ma ei maksaks. Oma kodu, see peab olema puhas ja laps ise elab seal - ta ei tee seda vanemate jaoks.
Ei tea... Ma olen ammu kuulnud, kuidas vanemad maksavad, aga ma ei ole päris nõus. Näiteks hinnete eest maksmist taunin ma väga.
Ma ikka usun veel, et lapsed peavad vanemaid aitama. Või ütleme täpsemalt: perekonnas aidatakse üksteist.
Maiustusi ostab vanaisa niikuinii kogu aeg, et mitte öelda iga päev. Iga päev ei olegi tööd anda lastele.


kontorihiir - 19.06.2007 kell 14:48

see on ju loomulik et lapsed kodus aitavad...

töökaaslase 14 aastast tütart ei võetud leivakasse saiu liinilt kasti laduma, pidi raske olema!!! ja lisaks veel jamamine tervisekaitsega...asutused ei viici suure hulga paberitega lihtsalt jamada ja ongi lapsed tööst ilma, kuigi töökäsi tarvis ja kuulutused kogu aeg lehes....pealegi ametlikult ju alalealine üle 4 tunni tohigi tööd teha...

ise ei mäleta ühtki suve, mil niisama kodus olin...tavaliselt kõik 3 kuud olin kasagil ära, enne kooli alles sai koju laekutud ...selles suhtes oli nõuka ajal isegi parem


pisimimm - 19.06.2007 kell 14:52

Toa koristamise eest ei maksa minagi, kuid sellise töö eest, mille tegemine endalgi vaeva ja tahtejõudu nõuab, olen nõus maksma


Sybill - 19.06.2007 kell 14:55

Ma ei pea õigeks lapsele iga liigutuse eest mingit tasu lubada...ei raha ega maiustuste näol. Sama hästi võiks siis ema õhtul lemmiksööki vaaritades lastelt palka küsida Laps peaks olema üsna varases eas võimeline aru saama, et igal pereliikmel on vaja anda oma panus.
Meie peres olid lapsel omad kohustused - oma tuba koristada, prügi välja viia, issiga vaheldumisi muru niita jne. Muidugi on tulnud ette, et kohustusi on vaja meelde tuletada või antud luba tegemata töö teha ära kunagi hiljem.
Aga olen ka aeg-ajalt lapsele nö. ekstratöö eest tasunud. Näiteks vahel, kui olin ise reedel tööl aga juba õhtul pidid külalised tulema, siis sai talt palutud, et tõmba terve maja tolmuimejaga puhtaks. Tasu sõltus tööst, minu lahkusest ning meeleolust ja hetkeolukorrast minu rahakotis. Samas sai aasta tagasi üheskoos mitukümmend kilo maasikaid ära puhastatud - preemiaks igapühapäevased pannkoogid maasikamoosiga ja rõõmsameelne ema.


muhhin - 19.06.2007 kell 15:11

Kui koduste tööde eest palka peab maksma hakkama, siis tuleb üüri kah maksta
Seega - minu rahakotist koduste tööde eest raha välja ei pudene. Küll aga on igal viiel, mis tunnistusel, oma väärtus.

Samas ollen ise tööandjaks alaealistele, kes suvel taskuraha tahavad teenida. Ja soovijate arv ületab kordades minule vajaliku töökäte arvu.


skingirl - 19.06.2007 kell 15:13

nii armas, muhhin on meil lapsorjapidaja ju siis on hea palk


muhhin - 19.06.2007 kell 15:17

Kui meeldima hakkab, siis lähen Papsaare uude lasteaeda kasvatajaks


skingirl - 19.06.2007 kell 15:21

mis see on mingi vihje vää?
ma ei hakka sigima muhh, isegi mitte raha eest
aga ma olen kohutavalt hea tädi link


fraibert - 19.06.2007 kell 15:29

kle skin, me arutame siin laste tööd ja tasustamist, mitte sinu odavat populaarsust laste seas, eksole...


anne51 - 19.06.2007 kell 15:37

Tsitaat:
Algne postitaja: kontorihiir
töökaaslase 14 aastast tütart ei võetud leivakasse saiu liinilt kasti laduma, pidi raske olema!!! ja lisaks veel jamamine tervisekaitsega...asutused ei viici suure hulga paberitega lihtsalt jamada ja ongi lapsed tööst ilma, kuigi töökäsi tarvis ja kuulutused kogu aeg lehes....pealegi ametlikult ju alalealine üle 4 tunni tohigi tööd teha.
Sellest ma teemat alustasingi, et kui nüüd veel juurde takistusi luuakse, siis on ilmvõimatu last tööle saada.


fraibert - 19.06.2007 kell 15:48

lühidalt, asi on tööandajale puhtalt missiooni küsimus ja projekt populaarsuse tõstmiseks. kulutused, otsesed ja kaudsed on liiga suured ja peavalu- muret rohkem, kui asi väärt.
seega toimivad ainult avaliku sektori poolt doteeritavad igast õpilasmalevad ja asjad,või siis mustalt tööle, eriprojektide raames


Sybill - 19.06.2007 kell 16:35

Leidub ikka küll ka tööandjaid, kes palkavad noori tööle. Need töökogemused, mis minu laps on viimase viie aasta jooksul suviti saanud, on olnud tema jaoks väga õpetlikud a la kui korralikult ei õpi, siis võidki eluks ajaks tüübeldajaks jääda.
Ise on vaja olla tubli ja hakkaja, küll siis on ka sobivat tööd võimalik leida. Hoopis iseasi on, kas see noor just igat tööd teha tahab ja kas ta pakutava tasuga nõus on.


ariita - 19.06.2007 kell 17:11

Ise kasvatasin 9 aastasena küülikuid, liha ja nahkade raha eest sain jalgratta osta, ikka maksti ka mõnede teiste tööde puhul: kapsataimede istutamine, kartuli vagudest ohakate ja suurema umbrohu kitkumine, enne öeldi: nii palju saad selle töö hulga eest ja kauplemist rohkem polnud. Oma lastega oli ja nüüd lastelastega käib ka mõnede tööde puhul tükitöö kokkulepe: nt. kartulite mahapanekul oli 10.- kr. vagu( hullult pikad vaod) 6 vagu = 60.- kr. taskuraha"oma raha". Rohimine ja talvepuude kuuri vedu kuuluvad ka tasustamisele


rosita - 19.06.2007 kell 18:54

Oma lapsepõlvest mäletan, et sai töötama hakatud koolivaheaegadel päris varakult.
Tegelikult teeb mulle hoopis rohkem muret see, et mu oma ema püüab oma lapselapsi endale appi saada, pakkudes neile raha ühe või teise töö tegemise eest.Minu arust on see täiesti vale ja ma olen palunud tal seda minu lastele mitte pakkuda.Vanaema aitamine on lapselastele elu loomulik osa, mitte pereäri.


ariita - 19.06.2007 kell 19:06

meie taktika on seisnud selles, et konkreetse tükitöö eest saab tasu osas kokku lepitud ja kui töö tehtud siis ka palk makstud, aga kui pole kokkulepet, et lihtsalt aitamine, no siis, see selline peen poliitika mida peab oma peres tunnetama, aga "raha paneb rattad käima!", ja isu peab ikka tekitama, et tööst tülpimust ei tuleks


eerik2 - 25.07.2013 kell 13:31

Jäi silma üks artikkel, mis ehk sobiks siia teemasse..

Laste vähesed oskused

Väga palju on ka häid kommentaare selle artikli kohta.
Laste töökasvatus käib tõesti alla, kui vaadata, mis ümberringi toimub..


sales - 25.07.2013 kell 20:24

Inimsoole sobiks vaadata kuidas linnud ja loomad oma järglasi eluks ette valmistavad, et olelusvõitluses ellu jääda Meie lillepapsed jäävadki sotsiaalhoole pidada ka täisealistena... aga eks me ise tea kunas ja kuidas nad vanemate tissi otsast lahti laseme olulisim on seejuures millist abi võime neilt vanaduses eeldada...


AlastiCowboy - 25.07.2013 kell 20:27

Praegused lapsed on tulevased täiskasvanud.
Mis neist saab kui nad tööd ei oska teha ja enda ümbert koristada?
Surevad nälga ja upuvad sita sisse


simsamsung2 - 25.07.2013 kell 22:57

Ongi tore, siis on lolle vähem. Praegu on neid palju


sissy84 - 26.07.2013 kell 10:41

Ma ei tea enda tutvusringkonnas inimest kes poleks mitte kunagi noorena suvel taskuraha nimel tööd teinud. Jah nüüd on ehk tundide arv väiksem aga ma arvan,et laps ei peagi sama palju tööd tegema kui täiskasvanu seda teeb.
Õpilasmalevid on vahvad kuna sinna koguneb suur hulk lapsi, jah raha saab vähe aga ometi on seal tore. Kohtade arv pidi täituma tohutult kiiresti. Meie majast olid ühe pere lapsed kurvad, et vanemad registreerumise maha magasid.

Laste saamatus on vanemates kinni. On vanemaid kes panevad lapsed tööle ja on vanemad kes lasevad lastel olla arvuti taga, et nad saaksid omale aja mil ei peaks oma mudilastega tegelema. Kuna kodud on automatiseeritud tehnikat täis, siis osad lapsevanemad ei kaasagi lapsi.
Praegugi näen tuttavate eluolu pealt, kuidas lastele ei laulda ega räägita unejutte enne ööund. Viiakse vaid voodisse. Mis siis põnevust looks, et tekiks soov ruttu-ruttu lugema õppida ja ise raamatuid lugeda???


Mina pooldan samuti kodutööde tasustamist kuna minu mees, tema õde ja vend on sellise süsteemiga kodunt pärit. Pealegi mida usinam laps seda suurem taskuraha. Oma toa koristamise eest ei saanud nemadki raha. Ma ei leia, et lastele peab taskuraha maksma pelgalt laps olemise eest, samuti ma ei pea õppimist tööks.
Need 3 inimest on asjalikud, oskavad raha väärtust hinnata, koguda. Täiskasvanuks saamisest kuni siiani teevad kodutöid tasuta (mõistsid, et lapsena oli see taskuraha - st. pole debiilikutega tegu kel oleksid nüüd väärarusaamad).
Mina tulin tavalisest perekonnast kus oli kindel taskuraha kuus. Kodutöid tegin ainult läbi eelneva sõdimise ja vastuhaukumise. Raha ei osanud koguda ega hinnata - iseseisvumine oli raske. Oli nädalaid kus sõin praekartuleid 3x päevas kuna polnud raha liha ja salati jaoks (kartulid tulid maalt). Eks iga inimene kasvatab ikka lapsi enda ja oma abikaasa kogetud lapsepõlve põhjal. Välditakse seda mis enda kodus ei sobinud ja valitakse meetodid mis sobisid või mugavdatakse vanu meetodeid.


sales - 27.07.2013 kell 19:17

Mõned isegi ajakohased, turumajanduslikud mõtted... siit edasi võiks areneda, et halastusseksist entusiastlikuma kepi eest maksab ema peale ja toidu eest, mida sõbralegi pakkuda julged isa emale... edasi tulevikus võiks ju loota, et lapsed ikka hooldekodusse vaatama tulevad kui sõidukulud kinni maksad... elukestev töökasvatus


freelancer - 27.07.2013 kell 22:18

sissy jutus on isegi tasustamise kohalt idu sees.
Oleks pidanud samuti nii tegema.
Tahavad süüa -maksavad
Tahavad magada,võtku voodi rendile
Mingi osa peaksid ka kommunaalkuludest maksma.

Siis saaksid ka maitse suhu ja oskaksid oma võimalusi ja rasha tulevikus oskuslikumalt kasutada


sissy84 - 28.07.2013 kell 11:32

Mina ei näe jällegi miks lapsel peaks olema taskuraha laps olemise eest. Mina ei viitsi oma lastega sõdida mõttetute kodutööde pärast. Tahavad taskuraha - olgu tublid. Ma arvan, et kui nõudepesu on 5 senti, siis tuleb ikka tubli olla, et jäätis välja teenida. Odavama jäätise sai vist 29 sendi eest, st. 6x nõudepesu. Tolmuimejaga põranda tõmbamine ehk 10 senti jne... See olekski taskuraha.
Mina küll pubena poleks viitsinud kuulata moraali, et ala elad siin, siis pead ka koristama. Ma ainuüksi nõudepesu nõudmise peale kadusin oma tuppa ja lõin ukse pauguga kinni. Nõudepesu tuli ju päevakorda alati peale sööki, seega ei saanud ema ka nälga jätmisega ähvardada.
Ähvardusi ma ei kuulanud. Kui ma endasuguse pube saan siin on jama majas, kuna ma ei poolda füüsilist vägivalda.

Sõbranna lapsed ei hoolitse enda eest, ei korista ja saavad lihtsalt laps olemise eest taskuraha. Erinevalt sõbrannast ei armasta ma sigalas elada ja laste järelt asju korjata.

Sales, vanadekodusse lähen kui ei jaksa enda järelt koristada ja sealt hooldekodusse kui on abi vaja ka liigutamise jaoks. Laste kaela ei kavatse ma nagunii jääda. Neil on omal ajal omad lapsed kellega tegeleda, mina enda peffi küll neil kasida ei lase. Üle minu laiba hakkab keegi mu lastest minu eest hoolitsema. Kui ka peale vanadekodu ja hooldekodu midagi pärandada jääb, siis selle saavad lapselapsed. Pole neil 50-aastastel lastel enam minu raha vaja. Kui on vaja, siis on nad oma elu kehvasti elanud ja see pole enam minu probleem. Iga inimene on oma õnne sepp. Raha vajavad need kes elu alustavad, mitte need kes elada ei oska.


freelancer - 28.07.2013 kell 21:48

See kui lapsed sind perse saadavad ja nõuavad pappi kodutööde soorituse eest siis pole küsimus enam mitte raha andmises või mitte vaid oskuses olla oma lastele autoriteet.Kui see puudub siis on kuskil midagi valesti läinud.Loomulik ,et elu on võitlus siin maamunal ja äge võitlus oma koha pärast karjas.Kui aga vanemad lükatakse karjajuhi kohalt lakei staatusesse siis on viimane aeg midagi ette võtta.Taskuraha andmine peab tulenema lapse silmadest.Kui sealt seda välja ei loe siis pole tal seda ka vaja.Lapses tuleb osata kasvatada kohusetunnet nähtuse vastu mida ka siinses foorumis koduks nimetatakse.Inimese sisemine vajadus midagi kodu jaoks teha ongi see kohusetunne mis teeb kodust kodu mitte äriühingu mis seisab natuke enamal kui printsiibil-mina sulle putru keedan ,sinna mulle taha keerad.Ei keera oled -bes pizdõ ,bes kuhni.


sissy84 - 28.07.2013 kell 23:49

See on hea kui on sellised lapsed kellelgi. Minu sõna maksab praegu kui laps on 2,6-aastane. Millegi pärast mürsikud aga teevad siiski nägusid, prõmmivad uksi ja kobisevad midagi negatiivset vastuseks. Mina pooldan reegleid maast ja madalast, ma ei kavatse lootma jääda autoriteedile. Minu närvidel on ka oma hind.
Sama lugu arvutiga. Kui laps ei saa telekat ja arvutit enda tuppa, siis ei saa. Reeglid on reeglid...
Ma olen näinud tulemusi: taskuraha kodutööde eest (3 last kes selles vaimus kasvasid), tean enda lapsepõlve ja näen sõbrannade pereelu ning on asju mida mina enda nahal kogeda ei taha ega anna selleks võimalustki.
Kodutööd saavad oma hinnakirja, kirjaliku. Mingeid erandeid ei tule ja ilusate silmade eest ei saa keegi midagi.
Ma ise olin hüüdnimega mustlane lapsena ja ainult ilusaid silmi tegingi, et raha saada. Leiutasin hädavalesid ka põhjendusteks, tegin skeeme raha nimel. Ema ma kartsin aga uksi prõmmisin solvudes ikka. Autoriteet või mitte!


officer - 29.07.2013 kell 08:10

Tsitaat:
Algne postitaja: sissy84

Kodutööd saavad oma hinnakirja, kirjaliku. Mingeid erandeid ei tule ja ilusate silmade eest ei saa keegi midagi.


...huvitav oleks näha ka "teisi" sinu pere hinnakirju...


freelancer - 29.07.2013 kell 20:56

Suht oluline tähelepanu juhtimine Offi poolt
Isegi minusuguse lahja fantaasiaga inimesel ajas suu muigele kui neid ette kujutasin-Kusjuures ei mingit hinnaalandust -paberile mustalt ja valgelt.


sissy84 - 30.07.2013 kell 09:12

teisi hinnakirju meil ei ole.


freelancer - 30.07.2013 kell 19:53

Aga võiksid olla.Nagu isegi mõistad pole ükski euro ülearune mis rakukesse imbub.Ja et ei tõuseks vaidlusi tuleks hinnakiri riputada kuskile nähtavale kohale.Nagu ise aru saad ei pea ilmtingimata olema kõik hinnakirjas sisaldul laste silmadele,need võiksid olla kuskil mujal.


guttamax - 30.07.2013 kell 20:02

Teise klassijärgsel suvevaheajal käisin "Kalevipoja" kolhoosis tööliste bussiga rohimas...Palka maksti igal reedel..Te ei kujuta omale ettegi, kui õnnelik olin oma esimesel palgapäeval 27 rubla peopeale saades
Meil oli muidu oma aiamaa ka, hiljem tekkis suvila, ning rohimine oli minu-õe töö sealgi...Te ei kujuta ettegi, kuidas ma rohimist vihkasin tegelikult! Krt peenrameetri eest ei köhitud plönni ka, niinagu kolhoosis vaomeetri pealt...
Tegelikult toimib töökasvatus ilmselt personaalselt, ning kui see ikka persse läheb, siis on see ikka puhtalt vanemate oma süü!
P.S. Ma ei arva, et lapse iga liigutust kodus peaks motiveerima---see on ikka tema pere, ning selle heaolu ka, mille nimel vaeva näha tuleb....


sales - 30.07.2013 kell 22:36

Tsitaat:
Algne postitaja: sissy84
Mina ei näe jällegi miks lapsel peaks olema taskuraha laps olemise eest. Mina ei viitsi oma lastega sõdida mõttetute kodutööde pärast. Tahavad taskuraha - olgu tublid. Ma arvan, et kui nõudepesu on 5 senti, siis tuleb ikka tubli olla, et jäätis välja teenida. Odavama jäätise sai vist 29 sendi eest, st. 6x nõudepesu. Tolmuimejaga põranda tõmbamine ehk 10 senti jne... See olekski taskuraha.


No kullake, siis sa ei tunne tänapäeva lapsi üldse 5 või 10 sendi eest ei liiguta keegi lille... kui ikka eurot ei saaks siis perset, pole mul su taskuraha vajagi
Aga jah, eks siis teoreetiline jutt, kasvata omad taskurahaealisteks, siis räägime edasi


sissy84 - 31.07.2013 kell 10:52

Tsitaat:
Algne postitaja: freelancer
Aga võiksid olla.Nagu isegi mõistad pole ükski euro ülearune mis rakukesse imbub.Ja et ei tõuseks vaidlusi tuleks hinnakiri riputada kuskile nähtavale kohale.Nagu ise aru saad ei pea ilmtingimata olema kõik hinnakirjas sisaldul laste silmadele,need võiksid olla kuskil mujal.


Vabandan kui solvan aga usun, et Sa saad ise ka aru, et see kommentaar on äärmustesse viiv ja ajuvaba.

Ma mõistan, et nooremate genereeritud süsteemid on ehk keerulised ja osade arvates nõmedad aga see on ju inimese isiklik arvamus. Mina räägin pere lastest kellest üks sai sellel aastal 30-aastaseks ja kelle peres oli taoline süsteem ning hinnakiri. Hinnakiri oli selleks, et lapsevanem ei unustaks kodutöö hinda ära ning laps ei saaks vassida. Kui lapsed vanemaks said, siis loomulikult ka suurendati tasusid. On ju loomulik, et 5-aastase taskuraha ei saa olla samas suuruses mis on 15-aastase oma.
Nõudepesu eest 1 euro ei ole loogiline. Kõigepealt tuleb välja mõelda kui suur võiks olla 1 kuu taskuraha ja seejärel mõelda kas keskmise hulga kodutööde puhul oleks see saavutatav. Tuleks teha natuke matemaatikat ja voila. Loomulikult ei anna taolist süsteemi alustada teatud vanuses laste puhul kel on olnud juba teine süsteem. Kui aga alustadagi laste 4.eluaastast, siis on süsteem juurutatud sisse lapseeast.
Minagi oleksin lapsena ilma kisa ja kärata usinam olnud kui pere üldpindade koristamine oleks olnud sõltuvuses minu taskuraha suurusega.


eerik2 - 31.07.2013 kell 12:13

Mina ei poolda kodutööde eest raha maksmist. Omaenda kodu heaks tehtavad tööd ei peaks kuuluma tasustamisele. Aga eks igaüks otsustab ise, mis paremaks peab.


officer - 31.07.2013 kell 13:27

On äärmine lihtsustamine (kõik siin elus) viia ostan/müün tasandile ja lausa kuritegelik on see laste kasvatamisel...


freelancer - 31.07.2013 kell 21:54

Kindlasti on olemas erinevaid peremudeleid ja ainult aeg näitab ,millised neist on elusuutlikud ja millised mitte.
Minu arust ei räägi sa absoluutaselt6 mitte laste taskurahast vaid millestki muust.millest -ei oskagi nagu sellele nimetust anda.
Olen samuti seisukohal mille kirjutas Sales.Lühidalt elame näeme.


guttamax - 01.08.2013 kell 03:49

Kõik algab sünnitusmajast! Raha võib anda, aga pole kohustuslik!!!
http://www.youtube.com/watch?v=6QOKn0m2Ndw

Ema näeb vähemalt sõjaväes, et poiss tasuta sitapotti küürib
P.S. Pean lisama, et nii irvitavad need, kes lapsepõlves juba harjusid teenima nõudepesu jmtga, ning hiljem oli neil juba oma voli ennast sõjaväest, kasvõi läbi paldiski mnt. businessi tegema jätta!
Eralennukid japuha...

jätkuvalt arvan, et last kasvatatakse sünnihetkest ja selleks raha pole vaja..raha on vaja, võimaldamaks Talle riideid ja õpikuid!!! Muu jaoks piisaks, kui emme-issi oleks ajudega.


sissy84 - 01.08.2013 kell 23:53

Tahan näha inimest, kes on kasvanud täisealiseks ilma igasuguse taskurahata. Ilma, et oleks kordagi nuianud jäätist, kommi ja käinud pinda igasuguste lelude puhul. Kindlasti on sellised olemas Aafrikas ehk ka asotsiaalide ringkonnas aga no esialgu mõtlen siiski tavalisi perekondi.

Jah, olen nõus, lapsi kasvatakse erinevalt. Kõige tähtsam on neile panustatud aeg ja tähelepanu ning alles siis muud vidinad. Rahaga ümber käimine on laste jaoks samasugune õppetund nagu elementaarne viisakus. Tore oleks kui omandaks oskused enne pesast lahkumist ja ei langeks kohe sms-laenu ja järelmaksu ohvriks.


Wet - 02.08.2013 kell 22:57

Ma ei kujuta ettegi,et ma oleksin pesu pesemise või tubade koristamise eest emalt raha küsinud Ja mitte selle pärast,et oleksin ema käest riielda saanud vaid austusest ema vastu ei tulnud ma isegi selle peale. Kommi vahel saime ikka ja vahel ka taskuraha.
Kui ma praegu enda pojale ütlen,et korista oma tuba ära ja ta selle eest raha küsiks,siis oleksin hingepõhjani solvunud. Mis mõttes?...Et nagu ilma rahata ei liiguta lillegiSamas jah-ega ta ilma ütlemata enda tuba koristama ei kipu,aga vastu ka ei vaidle.


freelancer - 02.08.2013 kell 23:05

Minu arust ajad sa segamini mõisted taskuraha ja kodutööde maksustamist eesmärgiga lapses tööarmastust kasvatada.
Pere on normaaloludes tervik ja igaüks annab selle toimimise eesmärgil oma panuse sellesse.Tõid näiteks nõudepesemise mille eest maksta lapsele tasu.Minu pärast võib ta jäädagi sööma taldrikult mis on pesemata.Äkki mingil hetkel tal turgatab et pestud taldrikul on toit märksa parema väljanägemisega.
Räägid rahaga ümberkäimisest ja elementaarsest viisakusest...Kuidas on see seotud sellega et sa maksad talle nõude pesemise ja toa koristamise eest palka.Ma saan aru kui ta maal vanaemal aitab peenraid rohida ja sellega teenib nn taskurahale lisa,või aitab k´heina teha ja saab selle eest sümboolse tasu.
Võibolla oleks õigem lapsele seletada et kõik hüved mida ta tarvitab pole tulnud niisama ja keegi on selle nimel vaeva näinud.Muidu jääbki lapsele arusaam et raha tuleb automaadist ja pangast ja toit külmkapist.

Mulle jääb arusaamatuks mida sa pead silmas kui kirjutad....Tore kui tuleks oskused enne pesast lahkumist.Võin sind lohutada-oskused elada tulevad mitte enne vaid pärast pesast lahkumist.Selleks sunnib neid elu ise kui mingil hetkel adud et seisa´d vastamisi karmi reaalsusega milles tuleb ellu jääda ja koht kätte võidelda.Osad tulevad sellega toime osad mitte.


sissy84 - 02.08.2013 kell 23:46

Freelancer: ma ei aja segi mõisteid taskuraha ja kodutööde maksustamine. Ma leian, et taskuraha ei peaks andma lapsele pelgalt seetõttu, et ta on laps või seetõttu, et ta käib koolis. Minu mõte on kasutada varem kasutatud süsteemi: taskuraha tuleneb sellest kui palju aidatakse teha kodutöid. Jah selleks tehakse hinnakiri ja oma süsteem. Lihtsalt taskuraha tuleb tubliduse pealt. Laisal lapsel ei ole taskuraha nii nagu ka töötu ei saa laiseldes raha.


Wet: minagi ei küsinud kodutööde eest vanematelt raha. Ma ilma suure sõnasõjata ei teinudki kodutöid ehk ei olnud kasulik.

Kõik oleneb lapsest. Mõni on vaikne, malbe ja seda ka pubeka eas. Enamus on sõjakad, minakesksed ja viibiksid võimaluse avanedes võimalikult vähe kodus. Mina ei saa eeldada, et kui mu titt on rahulik ja arukas, et ta siis on seda ka pubekana. Seega ma ei tahaks näha laiska last kes lihtsalt nõuab taskuraha mitte millegi eest. Ma ei leia, et raha peab olema iseenesest mõistetav. Ma leian, et raha nimel peab end liigutama. Muud ei midagi.


yllekas - 17.08.2013 kell 21:02

Minu 5a poeg peseb rõõmuga nõusid koristab mänguasja jne kui pakun välja et siis oled tubli ja ma teen sulle pai
Vahest ei peagi ütlema et tee iseläheb teeb ja siis tuleb noh palun nüüd pai


freelancer - 17.08.2013 kell 21:19

Kui inimene väärib kiitust siis tuleb seda ka teha ja teda kiita.


skingirl - 18.08.2013 kell 20:53

Kas te tegite endale lapsed,et neid sundida tööd tegema?
Kas lapsed on siia sigitatud töö tegemiseks ja raha teenimiseks, koristamiseks jne.Paljudate orjadearmeed ning olles omanik saate otsustada kes kui palju tööd tegema peab.
Ja saate sellest emotsionaalset naudingu, Braavo!


sissy84 - 19.08.2013 kell 11:11

Ma arvan, et teine äärmus oleks sünnitada lapsed ja nende eest kõik ära teha ehk jätta nad ilma õptuseta, et enda järelt peab koristama (kuidas seda teha), kuidas toit lauale saab jne... Ei saa ju kasvatada lapsi selles vaimus, et kõik tehakse nende eest ära, loogiline on, et iga pereliige peab oma panuse andma.
Mõne lapse puhul piisab heast sõnast ja ühekordsest ütlemisest, mõne osas peab taskuraha kodutöödega siduma - nipid on erinevad, ei muud.

Ma olen näinud liialt palju inimesi kes leiavad, et teised inimesed peavadki nende eest "kummardama" ehk koristama ja siis elavad mustuse ja koleduse keskel. Nt. paljud meesterahvad on kasvatatud vaimus, et naine on see kes koristab ja toidu valmistab. Tunnen kaasa nende meeste naistele, juhul kui sellised mehed ei ava rahakotiraudasid, et maksta koristajatele või abilistele ja need naised peavad käima samamoodi tööl nagu mehedki.


skingirl - 19.08.2013 kell 11:40

Sellepärast tulebki valida kellega koos elad
Kas sind peetakse inimeseks või jumalannaks.
Aga oma tagumiku peaks igaüks kindlasti ära pühkima ise personaalselt


freelancer - 19.08.2013 kell 21:11

Olen samuti Skinniga ühel meelel.Asi on valikutes.Elu ongi selline huvitav asi kus tuleb teha soodsaid valikuid mitte otsustada asju uisapäisa.


sissy84 - 20.08.2013 kell 19:19

Sellepärast peaks enne abielu aastaid koos elama ja ilma, et sel ajal pisiperet loodaks. On vaja veenduda ikka kõigis nüanssides.
Hirmus oleks ju kiirelt armuda ja abielluda Bulleti sarnase mehega kelle eest on emme koguaeg orjanud ehk kelle eest on kõik ära tehtud.

Minu silmis on töökad mehed kõrges hinnas.


skingirl - 20.08.2013 kell 19:30

Ma ei usu,et Bullet nii lasik ja lohe on,et keegi temaga koos elada ei saaks, tema ise lihtsalt ei oska koos kellegiga elada ja arvestada.
Aga kindlasti kui ta leiaks sellise emaliku naise , kindlasti endast 10-15 aastat vanema siis õnn ongi õuel


sissy84 - 21.08.2013 kell 16:08

Ma mäletan Bulleti jutte kuidas ta ema hoolitseb tema eest. Kuidas ta midagi ei oska ja seetõttu ka ei tee. Kardab nö ebaõnnestuda.

Mul on sõbrannal mees kes ei oska nõusidki puhtaks pesta ja seetõttu teeb naine ta eest kõik kodutööd.
Minu arvates peaks kehtima ka täiskasvanute osas ütlus, nii nagu laste osaski: "mis kehvasti, see uuesti!"
Kui inimene ei oska ja pole kunagi teinud, siis kunagi on ju ikka esimene kord. Kui teeb kehvasti, tuleb nagu lapsele 3x ette näidata ja kontrollida. Kuigi mnjah, kohutav oleks sellist meest omada... Lihtsam oleks üksi elada.
Samas lapsi ju nii kasvatatakse...


freelancer - 21.08.2013 kell 20:53

Sellist varianti nagu eriti hästi ette ei kujuta.
Ma pole muidugi ka naine et võiksin enale sellist luksust lubada ja sellise kriteeriumiga elukaaslasega koos elada.


eerik2 - 21.08.2013 kell 23:35

Nu ma kahtlen, kas täiskasvanud 'lapsed', nagu bullet, on ikka niiväga õppimisvõimelised.


sissy84 - 22.08.2013 kell 01:59

Mina usun, et iga inimene on õppimisvõimeline (positiivne nagu ma olen). Aga eks esialgu ikka püütakse asjadest eemale nihverdada või mängida kaardid välja sel kujul, et keegi teine need asjad ära teeks. Kellele ei meeldiks siis vaid puhata ja mängida?
Kes ei tahaks elada nii, et kodu koristatakse, riided pestakse ja soovitud söök on justkui iseenesest laual? Usun, et asju tehakse kuna on vajadus neid teha ehk ei kannata elada mustuse sees ning kõht vajab ka ju täitmist (rääkimata isudest mis vajavad rahuldamist).

Tean last kes pandi rohima ja kes meelega kiskus kõik juurikad välja ja jättis umbrohu kasvama. Tulemus oli järgmine, et tal vedas ehk enam kunagi ei pidanud ta rohima. NB! jutt ei käi minust. Mu ema kes on paras tulehark poleks nii lihtsalt alla andnud.


eerik2 - 22.08.2013 kell 09:51

Mina küll ei oska nii olla ega elada, et mittemidagi ei tee. Elasin kunagi korteris. Lõpuks hakkas see nii ajudele, sest midagi mõistlikku seal teha pole.
Ja sellisele kiuslikule lapsele leiaksin ka sobiva karistuse.


Murakaraba - 22.08.2013 kell 10:20

Tsitaat:
Algne postitaja: sissy84
Tean last kes pandi rohima ja kes meelega kiskus kõik juurikad välja ja jättis umbrohu kasvama.

Asi seegi, et lapsele eelnevalt õpetust anti, milline neist maltsadest köögivili on.


eerik2 - 08.12.2013 kell 18:35

Leidsin hea artikli siia teemasse veel

Tänapäeva kasvatuse häda on pealiskaudsus


Lola69 - 27.05.2015 kell 18:16

Tsitaat:
Algne postitaja: sissy84
Mina pooldan samuti kodutööde tasustamist kuna minu mees, tema õde ja vend on sellise süsteemiga kodunt pärit. Pealegi mida usinam laps seda suurem taskuraha. Oma toa koristamise eest ei saanud nemadki raha. Ma ei leia, et lastele peab taskuraha maksma pelgalt laps olemise eest, samuti ma ei pea õppimist tööks.
Vaat kodutööde hinnakirja kui sellist mina õigeks ei pea. Meil eriti taskuraha ei jagata, vahel saavad. Suvel hankisid poisid lähedal asuvas rannas ise omale taskuraha korjates pudeleid. Suur poiss käis tööl. Vahel on nad kopka saanud abi eest, aga mitte koduse nõudepesu või vaipade kloppimise või koristamise eest. Kodutööd on kodutööd ja neid teeme selleks, et meil ühises kodus hea elada oleks. Pisuke taskuraha käib ka lapseks olemise juurde, aga kui tahaks rohkem .. siis otsivad omale rakendust. Nad küla peal ka tööd teinud, kui soovi. LAste tööle suunamises ma probleemi ei näe, aga jah .. kodu on kodu ja see on küll koht, mille heaolu peaks olema ka hinnakirjata kõikide ühisosa.


Prääks... - 27.05.2015 kell 23:31

Kõrvu nekudega peenraid rohima ja..saavad inimesteks, rsk!!!


tokyoden - 05.12.2022 kell 17:21

Kasiino boonuspakkumine on suurepärane võimalus teenida https://posido.com/ee/ oma lemmikautomaate või lauamänge mängides lisadollarit. Seda seetõttu, et iga kord, kui mängite, premeeritakse teid teatud arvu krediitidega. Neid krediite saab mängusessiooni lõpus sularahaks lunastada. Kasiinoboonuste ja kampaaniate kasutamiseks peate vaid registreeruma kasiinos, mis pakub seda tüüpi pakkumisi.