Kodutud.com  
Alla

Trükisõbralik versioon
Telli e-mailile | Lisa lemmikutesse
Autor: Teema: Usuvabadus- kas põhiseaduslik õigus või sõnakõlks?
Ray
Friik

Registreeritud: 28.08.2002
Viimane külastus: 5.05.2013
Otsib: mitte midagi
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 10:45 Reply With Quote
Usuvabadus- kas põhiseaduslik õigus või sõnakõlks?

Lühidalt: usuvabadus on meil sätetsatud Põhiseadusega.

Mida Teie arvate usuvabaduse all reaalses elus, kas ja kui, siis missugused piirid on usuvabadusel?

Kas mõnel usukandjal on tegelikult rohkem vabadusi kui mõnel teistsuguse usu pooldajal?

Missugune usk kvalifitseerub Teie arvates, et kehtestatud usuvabadus oleks antud usuga seotud?

View User's Profile View All Posts By User
Andrew
Siin ja praegu

Registreeritud: 17.05.2004
Viimane külastus: 4.04.2020
Otsib: lõbusat äraolemist
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 10:56 Reply With Quote
Selle Musta Veenuse Ordu näite põhjal siiski nii ei ole, et saaks legaliseerida iga usuliikumise.
http://paber.ekspress.ee/viewdoc/F4E28F725646A5D2C2256FE8005E6F8F
Ametlik registreerimine tähendaks muuseas ka mõningaid sotsiaalseid kohustusi riigi poolt ja selle koha pealt tehti õige otsus keeldumiseks.

Naisi peab jumaldama või tuleb nad maha jätta. Vahepealset võimalust ei ole.
Remarque

ratatosk
vabamõtleja

Registreeritud: 07.11.2003
Viimane külastus: 22.01.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 11:11 Reply With Quote
Omal nahal ei ole küll tundnud, et riik minu põhiseaduslikku õigust usuvabadusele piiraks mingilgi viisil. See, et meil õnnistab lippi Luteri vaimulik, mitte rabi või imaam või "maa ja taeva ja nelja tuule ning seitsme väe vägev ülempreester" on ajalooline paratamatus ning mina seda usuvabaduse piiramiseks kuidagi ei peaks. Kahjuks või õnneks me lihtsalt elame kristlikus kultuuris.

Mis aga Andrew poolt mainitud Musta Veenuse Ordu juhtumit puudutab, siis see on tõesti äärmiselt kahetsusväärne usuvabaduse õiguse jäme rikkumine. Erinevalt eelkõnelejast mina ei arva, et riik selle liikumise legaliseerimist takistades õigesti oleks käitunud. Ma ei arva, et satanistid oleksid inimestena halvemad või vääriksid vähem õigusi kui mõne teise usundi esindajad.

-- all works are protected by GNU Free Document License --

Andrew
Siin ja praegu

Registreeritud: 17.05.2004
Viimane külastus: 4.04.2020
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 11:35 Reply With Quote
Nojah, ega nad siis selle pärast olematuks ei muutunud.

Naisi peab jumaldama või tuleb nad maha jätta. Vahepealset võimalust ei ole.
Remarque

nudol
Friik

Mees
Registreeritud: 20.01.2008
Viimane külastus: 7.09.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 11:55 Reply With Quote
Usku ei ole võimalik ühegi seadusega lubada ega keelata. Stalin keelas küll, aga inimesed tõmbasid paksud kardinad akende ette ja süütasid jõulukuusel küünlad ja see ei olnud traditsioon, see oli usk.

lati
viirastus

Registreeritud: 11.09.2005
Viimane külastus: 9.08.2014
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 12:16 Reply With Quote
usuvabadus meil nagu oleks, kuid eelistatakse ühte ja surutakse seda koguni peale. juba kooli õpikutes on küllalt palju vastavat propagandat.
samas teisi uske tehakse maha või üritatakse koguni välja tõrjuda. meie oma põlist maausku eitatakse ja üritatakse hävitada muistseid pühapaiku, nagu muidugi ka lihtsalt loodusmälestisi.
seega on see vaid tühi sõnakõlks.
seda enam, et ka usklikud ise on väga sallimatud isegi erinevate sama usu lahkude suhtes, rääkimata erinevatest uskudest.
ainult horoskoobi usulistel läheb suht hästi, sest keegi ei oska seda kuhugi liigitada ja horoskoobi usklikke on kõige enam.

ratatosk
vabamõtleja

Registreeritud: 07.11.2003
Viimane külastus: 22.01.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 13:17 Reply With Quote
Tegelikult on meie oma maausk isegi kirikuna registreeritud minu teada Maavalla Koja nime all ning nende tegemistest on aeg-ajalt isegi meedia kaudu kuulda olnud. Mis aga sinu muid seisukohti puudutab, siis tõepoolest kahjuks on nii, et me elame kristlikus kultuuris. Kui meile oleks omane boreaalne kultuur, siis oleks maausu preestritel käed-jalad tööd täis ning kristlased vinguksid, et miks küll nende kirikut riigi rahade eest ei ehitata.

Kahjuks ei saa riik ülalt alla suunal midagi korda saata. Nagu lati hästi ütles ei salli usklikud omi vendigi liiga palju rääkimata veel teise usu esindajatest. Aga see muutumine peab tulema just altpoolt - kodanikualgatuse korras.

BTW.
Vankumatu jumala eitamine ning teaduse kõikvõimsuse apoteoos on samasugune usk. Ainult sellest ei taheta eriti kergesti aru saada.

-- all works are protected by GNU Free Document License --

anne51
Mul on kahju ...

Registreeritud: 16.01.2006
Viimane külastus: 14.06.2013
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 16:17 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: Andrew
Selle Musta Veenuse Ordu näite põhjal siiski nii ei ole, et saaks legaliseerida iga usuliikumise.
http://paber.ekspress.ee/viewdoc/F4E28F725646A5D2C2256FE8005E6F8F
Ametlik registreerimine tähendaks muuseas ka mõningaid sotsiaalseid kohustusi riigi poolt ja selle koha pealt tehti õige otsus keeldumiseks.
Mõtlesin, aga ei suutnud välja mõelda, missugused sotsiaalsed kohustused on riigil registreeritud usuühingute ja -organisatsioonide ees. Kas Tallinnasse kerkinud sünagoogi aitas ehitada riik? Kes ehitab ja kelle rahadega kerkib Lasnamäele õigeusukirik? Ma tõesti ei tea, aga arvan millegipärast, et riigi rahadega seal tegu pole. Või on?
Üksikisikuga on lihtne, siin kehtib absoluutne usuvabadus - palveta kus tahad ja kelle poole tahad. Organisatsioonide puhul peab riik jälgima, et ei saaks kahjustatud ühiskondlik kord ja kodanike tervis ja kõlblustunne ning et ei riivataks teiste inimeste õigusi ja vabadusi. Ma ei tea, kuivõrd ohustaks kõike seda Musta Veenuse Ordu, kui ta oleks registreeritud. Ettevaatlikuks tegi see, et abielupaar töötas koolis ja kooli direktor oli naise isa. Ajalehes kirjutati. Kõik nood rituaalid ja needmised ja mis kõik veel... Võõras ja võõrast kardetakse.

Inimese elu on lõpetamata jääv kool.
G.Keller

sales
filosoofiline lilleke kiivril

Mees
Registreeritud: 09.03.2003
Viimane külastus: 29.08.2014
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.02.2008 kell 23:37 Reply With Quote
Usuvabadus tuleneb mõtte ja veendumuse vabadusest...
kuna meil on kirik riigist lahutatud, siis ei tohi kirik sekkuda riigivalitsemisse mitte ühegi sõtumatu võimu - seadusandliku-, täidesaatva- ega kohtuvõimu tasandil...
Mõtte ja veendumuse vabadus sisaldab kohustust mitte sundida oma mõtteid ja veendumusi, ka usku teistele peale...
Kuigi karistusseadustikus on mõned paragrahvid nende ideede kaitseks, kuid ilmselt on igalühel võimalik otsustada, kuis asi tegelikul on...

Minu au on minu truudus!

Ray
Friik

Registreeritud: 28.08.2002
Viimane külastus: 5.05.2013
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 15.02.2008 kell 08:34 Reply With Quote
Tuletame korra meelde suhteliselt laia kõlapinda saanud juhtumit jehoovatunnistajatega, kus ühel naisterahval sündis laps, aga oli vaja kiiresti vereülekannet vastsündinule.

Usulistel alustel jäi vereülekanne ära.

Ma sihin kogu oma praeguse selle postitusega sinnakanti, et mingil hetkel võib tekkida huvide ja õiguste konflikt.

Kui näiteks jehoovatunnistajatel oli juba küllaga vastavat materjali põhjendamaks oma veendumusi ja käitumist ning sellises kriitilises olukorras käitumist, kas ja kuidas saaks põhjendada oma valikut ning toetudes seejuures Põhiseadusega sätestatud usuvabadusele - kellel näiteks pole (võibolla üleüldse) kohe esitada mingit pühakirja vms "puust-ja-punasest" materjali?

On olemas selline kategooria nagu individuaalusund. Isiklikult arvan, et ka see peaks siiski põhimõtete kohaselt kvalifitseeruma usuvabaduse objektiks, aga kui näiteks minu usulised vaated ei luba näiteks mitte mingil juhul mingit suhteliselt rutiinset toimingut, mida riik peale surub, näiteks punapassi vastuvõtmist (EU pass) või midagi sellist (kasvõi oht sattuda vastava egregori alla), tabusid on igasuguseid.

NB! Ma ei kirjelda siinkohal isiklikke veendumusi või tavasid, ma püüdsin ennast enamvähem arusaadavaks teha (ma väljendan ennast mõnikord tõesti keeruliselt, vabandan).

Jaga teistega:
| Veel

go to top
Esileht | Foorumid | Jututuba | Galerii | Ajaviide | Otsing | Tänased teemad

Kasutajatugi: info@kodutud.com - Kasutustingimused
22 päringut, mis võtsid aega 0.0124860 sekundit