Kodutud.com  
Alla

Trükisõbralik versioon
Telli e-mailile | Lisa lemmikutesse
Autor: Teema: Empaatia puudumine = eutanaasiast keeldumine?
sissy84
Umbusklik

Naine
Registreeritud: 11.08.2003
Viimane külastus: 23.08.2022
Otsib: mitte midagi
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 22.10.2015 kell 02:16 Reply With Quote
Empaatia puudumine = eutanaasiast keeldumine?

Jah mingi eutanaasia teema siin on aga mitte päris see.
Seoses vanavanemate ja oma ema penskarist koertega läks kord mõte liikuma selle teema peale.
Kas pole kummaline, et me tunneme kaasa lemmikloomadele kui nad piinlevad aga ligimese puhul on justkui ükskõik? Kui inimene on vähki täis ja paranemislootust pole, siis meie riigis ikka oodatakse mil inimene piinleb seni kuni teeb ise oma viimase hingetõmbe.
Minu vanatädi oli vähki täis ja peast soojana pidi ta vanadekodus sööma sisse nii palju tablette, et rahu saaks. Tal vedas, et oli tablettidele ligipääs aga siiski on kole mõelda selle peale.
Ma mõtlen, et kui 3 arsti kinnitavad peatset lõppu, siis milleks lasta inimesel piinelda??? Kui keegi suudaks tõestada möödunut oleks mu vanaema vanglas. Ta aitas lahkuda oma emal ja mehel. Hirmus! Samas oli hirmsam tal vaadata oma luukerest piinlevat ema kes ei suutnud enam isegi vett juua. Vaadata inimest kes peab surema janusse (lisaks tohutud valud) kuna riik ei poolda eutanaasiat...
Olen olnud kõhugripis, jah tol hetkel soovisin isegi ära surra kuna piinlemine tundus lõputu. Kui ma aga nüüd venitaks sellise taolise piina kuudesse ja 24/7 toimuvasse agooniasse, siis mina suudan mõista eutanaasia vajalikkust. Mõistmatuks jääb mulle aga tähtsate riigipeade mõistmatus. Kas tõesti nad kõik sooviksid oodata piinarikkal viisil oma viimast hingetõmmet või loodavad kõik infarkti või insuldiga lõppu oma teekonnale?
Mida te asjast arvate?

Ära võta südamesse! Võta suhu ja sülita välja.
Elu on nagu lehm, pidevalt saab pulli!

View User's Profile View All Posts By User
Leni
Friik

Naine
Registreeritud: 02.12.2005
Viimane külastus: 8.12.2019
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 22.10.2015 kell 09:24 Reply With Quote
Arvan umbes sama.
cc
Friik

Registreeritud: 04.06.2009
Viimane külastus: 10.11.2020
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 22.10.2015 kell 17:00 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: sissy84
Mõistmatuks jääb mulle aga tähtsate riigipeade mõistmatus.

Poliitikud tunnevad meil huvi nende teemade vastu, kus rahad liiguvad. Eutanaasia ei kuulu nende teemade hulka. Võibolla järgmiste valimiste eel mõni Ojulandilaadne frukt kaevab välja jälle. Aga see on ohtlik teema. Väga lihtne on endale jalga lasta. Samas, Ojulandi jaoks on vist kõik teemad ohtlikud. Nii palju kui ma minevikust teledebatte mäletan, siis opositsioon on eutanaasiapooldajad alati ära peedistanud.

Neid vastuargumente on nii palju. Alates puht praktilistest tekkida võivatest probleemidest (lasen oma vanatädi magama panna, müün ta lasnaka korteri maha) ja lõpetades kõige selle ideoloogilise mölaga mida iga pädev poliitik autoplayga pasundab - kristlikud pereväärtused, traditsioonilised põhimõtted, konservatiivne maailmavaade.
Ja mulle tundub, et nende diskussioonide käigus ununes probleem sageli täitsa ära.

Aga rääkides tähtsatest riigipeadest, meenuta kas või seda Ilvese paari aasta tagust kõnet.
https://president.ee/et/ametitegevus/koned/9022-2013-05-12-09-43-31/index.html
Ma täitsa mäletan et mul peaaegu leotas silmi, kui seda raadiost kuulasin. Eks tal oma arust on õigus. Aga samas mulle tundub, et ta päris täpselt ei saa aru või ei suuda suhestuda, mida ja miks eutanaasiapooldajad tahavad.

Lihtsalt, mulle tundub et inimesed mõtlevad vahel teineteisest mööda.

Prääks...
Kasutaja

Mees
Registreeritud: 22.03.2015
Viimane külastus: 24.05.2017
Otsib: meelelahutust
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 22.10.2015 kell 21:32 Reply With Quote
Ma olen kogy aeg sanonud, et kanep tuleks legaliseerida! Kui päris teemasse, siis EUs on vist vaid üks riik, kus see legaalne on (eutanaasia siis), ning see riik oli selle ka legaliseerinud minu mäletamist mööda juba enne EUsse sattumist...Pisikese Eesti PIISIKESED SITASED pOLIITIKUD lihtsalt ei julge klähvida muudmoodi, kui ülejäänud koerakari...simple?

https://www.youtube.com/watch?v=lIMftqKgWLs

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.10.2015 kell 19:36 Reply With Quote
Lugesin Ilvese artiklit aga see räägib natuke teisest asjast.
Ma ei räägi eutanaasiast kui lihtsalt vanaduspõlve lõpetamisest ma mõtlen sellest kui vahendist millega saab piinast vabaneda ja seda mitte nüüd omaksete seisukohast vaid ikka sellest, et surev inimene ei peaks pikalt kannatama.
Teisi inimesi on kannatamas raske näha aga ometi ei soovi meist üksi olla sureva inimese nahas kes piinleb 24/7.
Ma ei mõtle, et see oleks asi mida saaks ära kasutada selleks, et mingilt vanakeselt kodu endale saada. Mõte oleks eutanaasia kasutada siis kui arstid saadavad inimese nö koju ja ütlevad, et nüüd tuleb lõppu oodata. Kahjuks pole lõpu ootamine selline ilus ja kaunis kogemus. Sageli on see janusse suremine...

cc
Friik

Registreeritud: 04.06.2009
Viimane külastus: 10.11.2020
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.10.2015 kell 22:42 Reply With Quote
Selle kõne ajendiks oli tol ajal aktuaalne debatt eutanaasia ümber. Sissejuhatuses ta justkui seda probleemi puudutab aga seejärel vajub mõte längu. Jutt läheb hooldekodudele, pensionitele, rahaasjadele. Emadepäeva kõne kah, nii et arusaadav ka. Aga need on ju hoopis teised teemad. Need teemad puudutavad eutanaasit väga kaudselt. Nii ta jätabki mulje nagu ta üritaks midagi öelda, aga tegelikku seisukohta ei võta. Sa saad ju aru küll, et ta ei öelnud selle kõnega mitte midagi, kuigi oleks võinud.

Ühe sõnaga, ma ei taha üldse pikalt kirjutada, kuna hõrk lagritsanaps on jahtuma pandud ja varsti ma pööran trolliks. Aga minu jaoks on tema kõne umbes nagu metafoor või väike mudel sellest, millisena eestis seda teemat koheldakse - arutada võib aga põhimõttelist otsust ei tohi kindlasti mitte teha.

Kuna otsust ei tee, sii arutame tehniliste üksikasjade ja võimalike alternatiivide üle. Et kas teha klassikaliselt süstlaga või kuidagi teisiti, võibolla ehitada hoopis hooldekodusid juurde. Lõpuks tõstetaksegi pensionit.

Ühe sõnaga, teist korda.
Selle teksti mõte oli selles, et ma olen kõigega nõus mis sa ütled, aga ma arvan, et paljud inimesed ei saa aru. Võibolla neil puudub isiklik kokkupuude või nad on lihtsalt küündimatud. Mõlemal puhul, jah, empaatiafail selles suhtes. Kui sina räägid eutanaasiast oma vaatevinklist, siis nad ei pruugi sellest sama moodi aru saada nagu sina. Mina saan küll väga hästi aru omas mõttes ja olen nõus sellega, et eutanaasiat tuleks lubada.

Kõik. Rohkem ma siin sõna ei võta.
Guttal oli jälle õigus.
Terviseks

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.10.2015 kell 01:08 Reply With Quote
Loodan, et kui olen vana, siis on selline võimalus olemas ka Eestis. Tobe on ju penskarina nö igaks juhuks Belgiasse, Hollandisse või Luksemburgi kolida.

Lugesin artiklit (http://uudised.err.ee/v/valismaa/64e12f9c-b159-4b5c-9775-b0f5153c22e7/laste-eutanaasia-oigusakt-sai-belgia-parlamendi-heakskiidu), mäletan kui see uudis välja tuli ja mis kaos sellest tekkis. Samas kui mõelda, et see pole päris selline eutanaasia vorm kus iga armuvalus pube võib lasta oma elu lõpetada, siis pean seda mõistlikuks variandiks. Haigused ja surm ei küsi vanust.

freelancer
Küünikust vahikoer

Registreeritud: 12.02.2004
Viimane külastus: 29.03.2018
Otsib: lõbusat äraolemist
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.10.2015 kell 18:19 Reply With Quote
Nii selgrootult valitsuselt pole mõtet isegi selliseid teemasid päevakorda kiskuda.Hetkel on neil hoopis teine mure-pagulaste toomine eestisse ja seda valdava enamuse soovi vastaselt.

Ise olen eutanaasia poolt.Kuskil oli siinses foorumis juba analoogne teema mis kippus suht jaburaks mineme sest grupp sõnavõtjaid ei suutnud või ei küündinud enesele selgitama mida eutanaasia all silmas peetakse ja millised on eeldused vastava protseduuri läbiviimiseks.

Elada tuleb nii,et isegi hauakaevaja nutaks su matustel.

tiivitaavi
Friik

Naine
Registreeritud: 21.12.2006
Viimane külastus: 4.05.2016
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 02.11.2015 kell 18:17 Reply With Quote
Kel huvi saab homme jälgida postimehe vahendusel ühe Harjumaa haigla koostöös TÜ teadlastega mõttekoja paneeldiskussiooni väärikalt elust lahkumise teemal.Kel huvi kuulake.

http://www.youtube.com/watch?v=fEtwsTfBzLc

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 03.11.2015 kell 01:33 Reply With Quote
Uurin asja. Aitäh.

ohakas
Oluline pole, kes me oleme, vaid kuhu liigume

Naine
Registreeritud: 04.12.2007
Viimane külastus: 24.09.2019
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.11.2015 kell 00:08 Reply With Quote
ma saan aru mida sa Sissy mõtled, aga tekkis küsimus kes otsutab selle asja üle. Mul oli mamma väga haige, ma olin ainuke lähisugulane, et kas ma oleksin pidanud siis otsustama? Või oleks pidanud arstid otsutama, et niih, asi on sealmaal, hoiame raha ja valusid kokku ja teeme selle suraka ära
asi ongi selles, et kustmaalt algab see piir kus tuleks inimene juba tappa
ja tapmisest me ju räägime

Kes tasa sõuab, sellel mädanevad aerud ära!

Prääks...
Kasutaja

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.11.2015 kell 00:51 Reply With Quote
Eutanaasia võiks tulla kõne alla vaid siis, kui inimene, kes seda soovib, on ise vaimselt terve..Kes aga ütleb, kas põhimõtteliselt suitsidaalsete kalduvustega inimene terve on? Samas, kui lähedased soovivad piinlejale halastada, on nad momeeli mõrtsukad... et siis madalmaad mu palatisse kõik ei mahu, aga ma veel mõtlen selle peale... Ma ei suudaks isegi oma neljajalgset sõpra magama panna, isegi kui tean, et lõpetan nii ta piinad...Vastik ja kahe otsaga teema...

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 18.11.2015 kell 18:41 Reply With Quote
Ohakas: oma eelmistes kommenteeris vastasin sellele küsimusele. Piir tuleks seal maal kus haigla saadab inimese koju surema. Seal maal kus on näha, et surija ootabki piineldes vaid oma viimset hingetõmmet.
Tavahaiguste puhul poleks ju mõeldav või kuidas. Ainult sellises olukorras kus 3 arsti ütlevad, et nüüd tuleb oodata lõppu ja kui on näha, et ise omaksena ei tahaks sel viisil piinelda.

Kas te sooviksite viimset hingetõmmet 24/7 piineldes oodata??? Mina tean, et mina seda teha ei tahaks. Janusse suremine ja piinlemine pole üks minu elulõpu ootustest.

freelancer
Küünikust vahikoer

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 18.11.2015 kell 20:46 Reply With Quote
Kuna eestis eutanaasiat ei tehta ei saa rääkida ka siinsetest trendidest.Äkki teeks väikese pausi ja püüaks kõigepealt selgeks teha eutanaasia olemuse ja prtotseduuride reglemendi kuidas seda protsessi läbi viiakse ja millistel tingimustel ta on teostatav.Pole vast mõtet arutleda selle üle kuidas vanaema on nohus ja oma turtsumisega ära visanud-tellime perearstilt eutanaasia ja paneme muti magama.Või ei kutsugi kedagi ja anname talle magusat suppi.

Paneks siia ühe lingi.Ma arvan,et sealt saab päris palju vastuseid küsimustele mis antud protseduuri ja eeldusi selleks valgustavad.

http://rahvatervis.ut.ee/bitstream/1/4321/1/kruusel_kristiina.pdf

Äkki leevendab antud kirjateos hirmud,mis võivad tekkida ja ei pea pärast pidu uksekella kuuldes mõtlema et naaber (alt ,ülevalt,paremalt,vasakult) on sulle eutanaasia tellinud

Prääks...
Kasutaja

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 19.11.2015 kell 22:01 Reply With Quote
No maiviici uurida seda Sinu pandud teavet, Free,,, aga kui mul oleks see eutanaasianupp, siis, kui mul on lähedasega vaid head emotsioonid-mälestused, siis minu näpp ei paindu..sama on ka neljajalgsete sõpradega,,,, et ikka tuleks see udumuna jürka kutsuda seatapule..me ju selle ruigajaga nii kokkukasvanud... No ei ole kristlane, ei ole, aga leian, et ühegil inimesel pole õigust otsustada teise inimese elu üle!!! punkt. P.S. :Samas saadaks sarimõrtsukad-vägistajad isiklikult elektritoolile ja paneks elektri ka sisse, aga nood pole enam inimesed

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.11.2015 kell 02:58 Reply With Quote
Huh, ma lugesin 37 lk ära ja rohkem ei suutnud. Kellaaeg on liialt hiline.
Ok aga kui surija ise soovib? Inimene on näiteks täie mõistuse juures ja on teadlik, et nüüd peab vaid piineldes oma lõppu ootama, siis miks keelata eutanaasiat?
Lugesin, et abistamine on ka kriminaalselt karistatav, st ka näiteks surmava ravimi haige käeulatusse jätmine.
Samas see variant võiks ju siiski inimesel olla.

Loomulikult on raske armastatud inimest vaadata ja öelda jah eutanaasiale aga kas on keegi kes tahaks selle surija nahas olla ja tunda seda piina????
Mina ei tahaks. Ma eelistaks vähem piinarikast lõppu, mulle ei meeldiks lõpuni välja piinelda. Teatud juhtudel ei mõju enam vähihaigetele isegi mitte morfiin.

ohakas

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.11.2015 kell 12:54 Reply With Quote
tegelikult mõttetu vaidlus, me ei saa ega oska panna ennast selle teise nahka. Selles mõttes, et mõelda või otsustada, et nüüd peaksid minema. Või, et nüüd tema tahabki minna. Olgu ta siis nii lähisugulane kui tahes. Ma ei kujuta ka seda ette kes võtaks endale ametiks inimeste surmamise halastuse tõttu. Samas mine-sa-tea võibolla mõnele see sobib. Kui täisjõus inimene on teinud korraldused, et ajusurma või porgandi kombel vegeteerimise tõttu tõmmake juhe seinast välja eks-ta-ole siis oleks ju OK. Mina siiski leian, et tänapäeva tehnoloogia, teaduse areng on juba nii piisav, et peaks olema võimeline pakkuma nt valudevaba minekut

aga kui rahvameditsiinist rääkida või üldse arstiabist siis mul tekkib sellega seoses õud peale, annaks SEE keegi mulle nii palju, et ta ei saadaks mulle mõnd hävitavat haigust. Maksad küll makse ja peaks olema arstiab poolt kindlustatud aga näta on juhte kus sa arstiabi ei saa, sest sa lähed liiga palju maksma.

Free materjal oli huvitav lugemine, magistritöö koostajal oli kindlasti seda tööd tehes päris huvitav ka seda teha.

freelancer
Küünikust vahikoer

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.11.2015 kell 17:47 Reply With Quote
Ohakas
Valudevaba minek on tõesti tämapäeval võimalik......kuid ainult väljavalitutele.Lihtsalt rahakott ei kannata.Kui nüüd võtta aluseks ainult meie riik siis isegi tervel inimesel on arsti juurde saamine suht keerukas olenemata sellest kas tahad pead perset või mida iganes kontrollida.Kui aga oled mineja.....siis ei huvita sa enam kedagi,Rohud mida oleks vaja on müstiliste hindadega ja isegi kui neid on saada siis kõlab kuidagi eriti julgustavalt teada ...eu s on nad olemads kuid meie riigi vastav instants neid ei lase tuua ja ,ei maksa niikuinii,Lõputu teema ja mis puudutab minejaid haigeid siis pole nad potensiaalsed hääletajad ja nende saatus on viimane mis terviseametit kotib.
Kukkusin lõhkusin õla ja rebestasin lihased läksin öösel kolme ajal tallinna traumapunkti juba kella 11 ajak(sic)sain letti ----mida veel üllatavat võiks olla.Edaspidi ja tulevikus olen tellinud alati trantspordi koos teenusega koduõue.

ohakas

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.11.2015 kell 21:13 Reply With Quote
aga nad ei tule ka välja sul see transport, tean mida räägi. see on pikk jutt, omamoodi isegi naljaks kah, aga ehk teisel korral

sissy84
Umbusklik

Naine
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 21.11.2015 kell 03:16 Reply With Quote
Ma lugesin suvel vist EE artklit kus ema ronis välimaale kanepiõli järele kuna laps oli valudes ja morfiin ei pidanud aitama. Tõi üle piiri ja laps sai vähemalt valudest vaba lõpu...
Ma ei poolda kanepiõli aga surevana ma jooks kasvõi toornaftat kui see garanteeriks valudest vaba lõpu.

Lisaks kui ma vaatan oma vanaema poolset suguvõsa - nende inimeste viimaseid kaadreid (suuremal enamusel oli vähk), siis tundub tobe, et peab varakult raha koguma selleks, et saaks surevana välismaale kus see "õnneliku lõpuga" süst ära tehtakse.
Ma ju võin heietada lootust, et näed vanaema ei saanud vähki ja äkki mul veab. Äkki veab ja ma ei pea ka neerupuudulikkuse tõttu lõppu ootama voodis, nagu vanaisa seda tegi. Tobe on see, et peaks sellise teema puhul justkui taoliselt unistama/lootma, et lõpp selline hirmus ei oleks?!
Samal ajal (praegusel hetkel) meie ümber piinlevad noored ja vanad. Masendav!

Lemmikloomadel on meie riigis justkui selles vallas parem elu.
Meie 13-aastane perekoer pandi magama väga inimlikult - kõigepealt narkoos ja seejärel surmav süst. Kas see kõlab julmalt???

freelancer
Küünikust vahikoer

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 21.11.2015 kell 18:34 Reply With Quote
Ei kõla.See muidugi minuy arvamus.Olen matnud samuti päris mitu pereliiget(lemmiklooma)Meil koduloomadel oma perearst kes nende eest hoolitseb.Müts maha selle arsti ees.Tallinna loomakiirabi-see on omaette teema.

Mis puudutab aga meie ravikindlustust ja sellega seonduvat siis üha enam jõuan küsimuseni.milleks seda vaja on.Kui midagi vaja siis nagu teda polekski.

Jaga teistega:
| Veel

go to top
Esileht | Foorumid | Jututuba | Galerii | Ajaviide | Otsing | Tänased teemad

Kasutajatugi: info@kodutud.com - Kasutustingimused
22 päringut, mis võtsid aega 0.0223610 sekundit