Kodutud.com  
Alla

Trükisõbralik versioon
Telli e-mailile | Lisa lemmikutesse
<<  1    2  >>
Autor: Teema: Kuidas last lugema meelitada?Õpetada?
cleona
kivimüüridel kõndija

Registreeritud: 16.12.2002
Viimane külastus: 27.06.2009
Otsib: mitte midagi
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 19:40 Reply With Quote
Kuidas last lugema meelitada?Õpetada?

Niih..ehk teie,tublid emad räägite,kuidas te oma lapse(d) lugema saite.
Mina sellega tegelen hetkel....
Ehk on mõni nipp või nõks?Või tuli iseenesest?

View User's Profile View All Posts By User
Arwen
Auväärne Kasutaja

Registreeritud: 06.04.2003
Viimane külastus: 23.04.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 20:17 Reply With Quote
nu ma ise pole veel mitte kedagi lugema õpetand aga siis kui ma lugema õppisin siis...ma ei mäletagi kuidas need tähed selgeks said.... aga isa ikka pani mu lugema... et ennem kui ma mingit lõiku ei lugend, ta minuga ei mängind. ja asi toimis aga eks asi oleneb lapsest ka. mina töötan lihtsalt kõige paremini kui mul stiimul on
moggy
Kasutaja

Registreeritud: 14.12.2002
Viimane külastus: 18.03.2008
Otsib: lõbusat äraolemist
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 20:27 Reply With Quote
kas pole mitte õpetamiseks kõige parem "mõmmi aabits"? need videokassetid müügil nüüd ju.
Vähemalt mina õppisin sealt tähed selgeks, siis võtsin ise aabitsa kätte ja kui midagi ei osanud küsisin emalt

pisimimm
Super Moderator

Registreeritud: 19.11.2002
Viimane külastus: 7.09.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 21:21 Reply With Quote
Ju peab asja huvitavaks tegema...kusagil just kirjutas või rääkis, et lapsel tuleks lasta lugeda midagi sellist, mida ta seostada oskab kas oma igapäevaeluga, multikatega, filmidega...siis pidi ta meelsamini ka lugema nende kohta hakkama, uus inf ju... Aga eks ta tuleb igal omal ajal...kellel varem, kellel nats hiljem. Meie 4,5 aastane on küll tähed enam-vähem selgeks saanud, kuid lugemiseni läheb veel aega...

Lase mul olla jääkuubik, kes libiseb piki su keha ja upub su nabaauku, et siis surra su süles...

MonaLisa
mõtlik kasutaja

Registreeritud: 01.01.2003
Viimane külastus: 20.05.2005
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 21:58 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: cleona

eks see oleneb lapse vanusest..Kui asjaga on kiire(läheb varsti kooli), siis see nõuab intensiivsemat tähelepanu ja tagant utsitamist..Kuid lapsi on väga erinevaid-mõni 3-aastaselt nagu muuseas saab tähti selgeks, teine õpib korralikult lugema alles pärast esimese klassi lõpetamist.
Ise olen eelistanud mängulist õpetamist. hea vahend on klotsid, millest saab sõnu ehitada. alustama peaks hästi lühikestest sõnadest ja pärast õnnestumist last tunnustama-kallistama-kiitma.
Võib ka näiteks plastiliinist tähti voolida ja siis kokku panna..või siiis küpsiseid teha tähekujulisteks Kunagi isegi nägin tähe-makaroone .
Pildiraamatutel on see häda, et laps õpib piltide järgi sõnu meeles pidama ja ei loe all olevat teksti.
Mis lugema õpetamisel tundub raske?

Lola69
Võrrandi muutuja

Registreeritud: 09.11.2002
Viimane külastus: 9.08.2015
Otsib: kirjasõpra
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 22:03 Reply With Quote
Tjah, tähed meil selged. Aga kokku eip loe.
Kuid ka raamatute valik vajaks veidi enam tähelepanu. See peaks olema midagi, mis lapsele huvi pakub, liiga pildine pole ja sisaldab piisavalt suuri tähti.

Peaks ka sellega tasahilju tegelema hakkama ...

PS! Enne uue teema püstitamist kasutage otsingut!

Leekides hukkus ka liblikas. Hoia pikivahet!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User
cleona
kivimüüridel kõndija

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 22:12 Reply With Quote
No see mure ongi,et tähed selged..aga vat igasugune huvi puudub sõnu lugema-veerima hakata...
/me kannatus katkemas!Ise juba 6aastane!!!3a.plika kah..enamus tähti venna kõrval selgeks õppis!

Lola69
Võrrandi muutuja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 17.04.2003 kell 22:18 Reply With Quote
Hmm, kas see pere ja kodu väljaanne Väikelaps ei sisaldanud midagi lugema õpetamise /õppimise kohta?

Tjah, peab pedagoogilised nõksud ülesse otsima. Kuigi jah, minu enda omad on omandatud teooria. Praktika alles alguses omal

marx
Kasutaja

Registreeritud: 19.04.2003
Viimane külastus: 22.01.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 19.04.2003 kell 21:43 Reply With Quote
Ega ei mäleta küll kuidas SEE algus tuli, aga eelnenuid lugedes arvan, et ikka suurest Mõmmi ja aabitsaga. Arvan et väga hirmsalt seda õpetamist lapsele peale suruda küll ei või, küll iga asi tule omal ajal! Kui mitte enne siis ehk gümnaasiumi ajaks vast ikka Mingi väike huvi tuleks vist tekitada, vaadake kui püüdlikult nad jäljendavad vanemate lehelugemist!
webkaaren
Maru Korralik ®

Registreeritud: 04.04.2003
Viimane külastus: 12.04.2005
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.04.2003 kell 05:45 Reply With Quote
Tsitaat:

No kui issid tohiks ka noka lahti teha....
Uudishimu ja auahnus on need, mis asja liikuma tunduvad panevat....
Mingi teema teda ju ikka huvitab? Ja palju präänikut ja õigel kohal mõni märkus, et vaata kui tubli see laps on....nii kenasti juba loeb...

Tänasida postitusi ära viska homse varna!
[Lääne-Eesti, XXI saj. algus]

Hiirekas
Bännitud

Registreeritud: 23.03.2003
Viimane külastus: 5.09.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 20.04.2003 kell 13:38 Reply With Quote
Kõikidest ponnistustest parim oli siiski see, kui iga uudishimuliku küsimusele suusõnaliselt ei vastanud. Tahad teada, miks need asjad nii on, siis vata siin raamatus on sellest juttu. Nii see laps siis lõpuks lugema hakkaski.

tiina
Administrator

Registreeritud: 03.05.2002
Viimane külastus: 1.08.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 21.04.2003 kell 07:32 Reply With Quote
Nipp vast see, et tuleb väga väikesest peale tutvust raamatutega teha. Kui lapse kasvatuse juures raamatud igapäevane asi...siis hakkab laps ise lõpuks huvi tundma. Ja piltide vaatamise ja jutustamise käigus võib nii mõndagi tähte tutvustada. Ka niisugused raamatud, millest väga kahju pole, võib juba aastasele lapsele käeulatusse panna, ka ajakirjad ja ajalehed. Õpetama ja jälgima peab, et laps suhtuks raamatutesse hästi, mitte ei lõhuks ja rebiks neid. Seda peab küll õpetama ja jälgima.

Olen proovinud...sundimisega ei saavuta midagi. olen ka proovinud kaks varianti ära. Pojale ei riskinud eriti raamatuid kätte anda...järsku lõhub ära...ka ettelugemist juhtus harva...olin siis veel noor ja loll...tulemus käes...poiss ei pea raamatutest suurt miskit ja lugemine läks ikka väga vaevaliselt. Siiani tal lugemine , jutustamine, kirjutamine koolis neljad.

Tüdrukule ikka väga vara sai raamatud kätte usaldatud...ka ette loetud sai palju talle. Hakkas kuidagi iseenesest huvi tõusma. Ka loeb ta nüüd hästi ja tunneb ka raamatute vastu huvi. Loeb peaaegu samal tasemel...nagu poiss praegu. Kuigi poiss 5 klassis ja tüdruk esimeses.

Muud nippi polegi...lihtsalt tutvust teha asjaga varakult ja huvi tekitada selles...õigemini huvi tekib peaaegu sel juhul iseenesest. Kui laps nelja viiene ja pole enne raamatutega tutvust suurt teinud...ega siis huvi nii kergelt enam ei tule ja lugemine kah hästi ei lähe.

Inimene! Jumal on loonud sind eimillestki ja seda on sinu puhul liiga sageli tunda...

pisimimm
Super Moderator

Registreeritud: 19.11.2002
Viimane külastus: 7.09.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 21.04.2003 kell 13:24 Reply With Quote
Järgmiselt lingilt ehk ka veidi abi leiate:
http://woman.delfi.ee/perekond/perekond/article.php?id=5438207

Lase mul olla jääkuubik, kes libiseb piki su keha ja upub su nabaauku, et siis surra su süles...

Quru
Algaja

Registreeritud: 17.04.2003
Viimane külastus: 10.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.04.2003 kell 15:15 Reply With Quote
Tsitaat:
meil hetkel käsil sama asi - tähtede õpetamine. Meie seostame sõnu endaga. Tähthaaval õpetame oma eesnimesid. Enda nime oskab juba kokku panna. Meil need magnetiga külmkapi külge käivad asjakesed. Isegi meie 2seks saav tütreke on venna(4a.) kõrvalt viis tähte selgeks saanud. Minu arust on hea alustada vokaalidest. Lihtsam hääldada. Raskusi on konsonantidega. Kas lapsele õpetada K nagu Kõh või hoopis K nagu Ka. Mis on õige

Ajujaht käib kogu aeg.

cleona
kivimüüridel kõndija

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.04.2003 kell 15:19 Reply With Quote
Õige oleks hoopis õpetada sulghäälikuid koos järgneva tähega.Nii vähemalt mulle väideti.Aga tähe ise:nt K nimetaks ikka kõh enne kui ka!

Tänase päeva muudab imeliseks teadmine, et kunagi meenutatakse seda kui "vanu häid aegu".

tiina
Administrator

Registreeritud: 03.05.2002
Viimane külastus: 1.08.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.04.2003 kell 16:10 Reply With Quote
Ega see K hääldamine kõhhina päris õige pole, aga teisti ikka väga raske last õpetada ja pärast suur segadus. No proovige ise näiteks sõna korsten täht haaval kokku lugeda nii nagu õige oleks....ka-o-er-es-tõh-e-en ja on palju palju hullemaid sõnu veel. Parem lihtsamini õpetada ja kui lugemine juba hästi selge, siis hea kah tähtede õiged nimed ükshaaval selgeks õppida.

See muidugist minu arvamus. Ja nii ma omad lapsed lugema õpetanud.

Inimene! Jumal on loonud sind eimillestki ja seda on sinu puhul liiga sageli tunda...

eero
sugumürsk

Registreeritud: 06.05.2002
Viimane külastus: 27.11.2012
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.04.2003 kell 16:20 Reply With Quote
piitsa ja präänikut ja varsti loevad vurinal

www.ekore.ee

montca
Auväärne Kasutaja

Registreeritud: 22.04.2003
Viimane külastus: 25.04.2012
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 22.05.2003 kell 23:53 Reply With Quote
Mul endal ka 6-aastane poeg ning mina pole veel rõhku pannud sellele, et ta peaks lugema, kuigi tähed on selged. Arvasin, et see suvi võtame käsile. Ta ise nii püüdlik, et vaid vaja maha istuda ja tegelema hakata. Aga suuremate lastega oli nii, et vanem poeg kord tuppa tuli ja ütles: "Naabritydruk narrib, et ma lugeda ei oska. Tahan ka lugema õppida." Andsin siis talle aabitsa kätte ja samas ta ka kirjatähed ise selgeks õppis, sest naabritydrukul olid need selged (nad olid ühevanuselised, kuskil kas 5-6 aastased). Nii ta siis pusis, vaikselt nõu andsin kui ikka päris välja ei tulnud. Ning õppimise hoos avastasin, et lauldes (see tähendab, et nagu lauldes tähti venitades) lugemine kiiremini selgeks saab,..............veerides on raskem lapsel ise sõna tähendusest aru saada. Ja kui ta selle nõksu kätte saab, siis oh seda rõõmu

li-li
pensil;)

Naine
Registreeritud: 02.08.2002
Viimane külastus: 20.04.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.05.2003 kell 00:00 Reply With Quote
tähtede teadmine ei tähenda tõesti veel lugemist.Sellest sõnast peab ju aru saama, mis ma kokku loen ja edasi sellest lausest.Kui saada laps keskenduma, siis pole hull vast miskit aga vat nende hüpperaktiivsetaga läheb raskex.Tänapäeval ei ole loogopeedi juures käimine enam tabu,mida varem seda parem

armastuse maagiline arv
on üksteist
veel pole hilja
hakata armastama
/Ott Arder/

Lola69
Võrrandi muutuja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 02.12.2004 kell 15:30 Reply With Quote
Ega esimese asjana oleks vaja õige hetk ära oodata. Ma siin vahel olen mõelnud, et kas ei peaks vanema poisi ja lugemisega aktiivsemalt tegelema. Et nagu ise ka lohe olnud. Tähed on ammu-ammu selged, kodu on ka lapsele kohaseid raamatuid pilgeni täis. Aga näe, kokku neid ei loe. Poiss on 5-ne.

Kuid nüüd on äkitselt tekkinud huvi ja sellega seoses osteti vanaemaga poeskäigul lapsele lapse soovil "Kukeaabits"? Äkki meil puudus see õige ja temale huvitav lugemaõppimise raamat? Ja nüüd käib igaõhtune nurumine, et "emme õpime" , mille üle võib vaid rõõmu tunda. Ja ena imet .. ta veerib kohati päris kenaste tähed-sõnad-lausedki kokku.

Kuigi kui nüüd päris aus olla, siis esimesed kokkulugemise katsed on pärit sootumaks loomapiltidega kleepsuraamatust. Aga sealt on pärit ka meite pere üks vahvaid nalju: Loeb laps tähthaaval sõna kokku, kirjas on "A-A-R-A". Sõna kohal kenaste papagoi pilt ja puha. Ja siis röögatab ühel hetkel rõõmsalt, mõistes mida loeb: "PAPAGOI" . Nujah, ega see vale ju polegi
Või siis aabitsast: Kirjas on "EMA ON EMME". Veerib laps kaks esimest sõna kokku ja ise õnnelik, et sai aru, et kirjas on "ema on". Siis kolmanda sõna veerib ka tähthaaval ära, ent siis valjusti ütleb vastuseks küsimusele, et mida sa siis lugesid, et "ema on ARMAS". Lapse asi

salliise
Friik

Registreeritud: 01.09.2004
Viimane külastus: 16.09.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 03.12.2004 kell 01:19 Reply With Quote
Ise õppisin tähti lugema varakult aga päris pikka teksti raamatust alles kaheksaselt, kui vanaema juures jala katki jooksin ja nädal aega pikali pidin olema.
Tütrega on praegu veel probleem, kuidas ta raamatust kätte saada õhtul, kuigi lugeda päriselt ei oska vaatab pilte kuni magama jääb ja kougi siis näo külge kleepunud raamatuid voodist välja. On keelatud selline tegevus aga vahel ikka suudab tembu ära teha.
Ma loen neile ette ja ilma unejututa ei ole mingit magama minekut.
Tähtede vastu on aasta jagu huvi tundnud. Kogemata lasteaias vanemate kõrvalt selgeks saanud ja kevadel üllatas vahetult enne viieseks saamist minu nime kokku lugemisega tassi pealt minu sünnipäeval
Ei ole tagant torkinud, kui õige aeg, küll siis see lugemine tuleb.

Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka peab saama.

susanna
Susanna-I'm crazy loving you

Registreeritud: 02.02.2004
Viimane külastus: 6.09.2019
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 03.12.2004 kell 09:11 Reply With Quote
vanema lapsega ikka õppisime, aga tal oli sõbranna aasta vanem, siis ta tema kõrvalt justkui muuseas sai selgeks
teine laps sirvis miki- hiiri, need ta lemmikud siis enne kooli olid ja et aru saada, mis toimub,hakkas lugema täht haaval, vahel küsis, mis täht see on ja nii ta läks
mingit vett ja vilet piitsaga ei pidanud küll kasutama
noorim käis lasteaias ja koos sellega, et tähti joonistasime ja kirjutasime, tuli ka oskus

Karda inimest, kellel on üksainus raamat./ Bertrand Russel

http://www.youtube.com/watch?v=9hMrY8jysdg&NR=1

Marygold
Kasutaja

Registreeritud: 17.12.2003
Viimane külastus: 17.01.2005
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 03.12.2004 kell 10:32 Reply With Quote
lugedes lapsele näiteks muinasjuttu, jäta lõpp rääkimata... nii tegid minu vanemad ja lugema õppisingi uudishimust.
Koomiksid ja lasteristsõnad peaksid ka aitama.
Õetytrega näen küll päris suurt vaeva et ta loeks, siis loen mina talle esimesena ja tema pärast mulle sama juttu, aga sundida muidugi ei saa, siis tekibki mingi jonn lugemise vastu. Tuleb muretseda ilusaid pildiraamatuid so. et illustratsioonid tekitaksid lapses huvi loo sisu vastu.

siljaline
Kasutaja

Registreeritud: 03.11.2004
Viimane külastus: 16.10.2006
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 03.12.2004 kell 13:34 Reply With Quote
Ise ple küll kedagi lugema õpetanud, aga ma mäletan, et siis kui mina kunagi veel pisi pisi olin õpetati mulle tähti selgeks.. või vähemalt üritati seda teha. Ja kui ma suurtele pingutustele vastu ei tulnud ja tähti kohe kuidagi selgeks ei saanud võeti püxirihm välja ja kohe olid ka tähed selged. Koos tähtede selgeks saamisega sai ime kombel mul kohe selgeks ka lugemine. ..

Pealpool pilvi paistab päike...

sirtsuke27
Algaja

Naine
Registreeritud: 06.01.2005
Viimane külastus: 3.03.2005
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 07.01.2005 kell 12:50 Reply With Quote
kui ta ikkagi veel lugemisest ei huvitu siis minu arust nii väga sundida ei tasu. Näiteks hammaste vahetumist seostatakse lapse valmisolekuga lugema õppimiseks. Ja mu sõbranna lapsega oli nii, et enne 7a üldse lugemise vastu huvi ei tundnud. ja siis kui hambad nats enne 7a kolinal kukkuma hakkasid siis nagu hakkas lugemisest aru saama ja tahtiski ise õppida. Kooli läks see sügis ja 8a. sai novembris.
<<  1    2  >>

Jaga teistega:
| Veel

go to top
Esileht | Foorumid | Jututuba | Seksperdid | Galerii | Tutvus | Ajaviide | Otsing | Tänased teemad

Kasutajatugi: info@kodutud.com - Kasutustingimused
22 päringut, mis võtsid aega 0.0200999 sekundit