Kodutud.com  
Alla

Trükisõbralik versioon
Telli e-mailile | Lisa lemmikutesse
<<  1    2    3  >>
Autor: Teema: Kas sõltuvus on haigus?
mada
-

Mees
Registreeritud: 03.05.2002
Viimane külastus: 18.06.2020
Otsib: mitte midagi
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 12:35 Reply With Quote
Kas sõltuvus on haigus?

Enne oli siin juttu kohvisõltuvusest... aga nüüd selline küsimus: kas teie arvates on sõltuvus haigus? Või arvate, et 100% juhtudel on sõltuvuses olevad inimesed asjas ise süüdi ning nende oma asi mis nad edasi teevad, neid ei ole vaja riigi kulul ravida jms?

PS! Enne uue teema püstitamist kasutage otsingut!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User
Ull Miis
Auväärne Kasutaja

Registreeritud: 24.05.2002
Viimane külastus: 31.05.2020
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 14:27 Reply With Quote
Oleneb mille sõltuvus, aga jah eks ta omamoodi haigus on! Ole siis mis sõltlane tahes, ma näitex kiiruse sõltlane ja füüsilise koormuse sõltlane Ilma nende kaheta ei kujuta oma elu ette
View User's Profile View All Posts By User
mada
-

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 15:15 Reply With Quote
no ma mõtlesin näiteks alkoholisõltuvust, tubakasõltuvust, narkotsisõltuvust jms

li-li
pensil;)

Naine
Registreeritud: 02.08.2002
Viimane külastus: 20.04.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 16:18 Reply With Quote
Njaah......oleneb tõesti sõltuvusestja sõltuvused on ikka haigused vist küll........eriti alko ja muu jama sõltuvus ning millegipärast ma arvan,et need ikka peaks ravi alla kuuluma mida ka mingilgi määral riik toetaks

armastuse maagiline arv
on üksteist
veel pole hilja
hakata armastama
/Ott Arder/

N1X
Kasutaja

Registreeritud: 12.08.2002
Viimane külastus: 19.11.2002
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 19:37 Reply With Quote
nii ja naa

.:N1X:. http://www.p6ltsamaaplace.tk astu l2bi!

penelope
Kasutaja

Registreeritud: 05.08.2002
Viimane külastus: 11.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 21:10 Reply With Quote
Mina mõtlen, et need ikkagi on sõltuvused ja kuna alati ei ole inimene nendes ise süüdi, elu võib paratamatult igalühel meist viltu minna siis peaks riik ikkagi mingil määral aitama nende ravimist ja uuesti sotsialiseerumist.
Sest mind hämmastas kunagi suurest film nendest narkosõltlastest, kes tulid siia talna ennast ravima ja siis põhimõtteliselt saadetakse nad välja haiglast siis kui kõige raskem aeg on alles ees. Aga kes neid toetab ja hoiab kodus, et ta uuesti ei läheks end süstima? Ühesõnaga ma tahtsin öelda, et minu meelest selles asutuses tuleks teha uuring, kui paljud siis pääsevad sealt välja tulles oma sõltuvusest?
Mina arvan, et see protsent üleliia suur pole

tiina
Administrator

Viimane külastus: 1.08.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 28.08.2002 kell 22:50 Reply With Quote
Loomulikult on sõltuvused(joomine, narkots jne.) haigused. Tihti need inimesed ise ei saagi ju aru, et nad haiged. Pealegi pole meist keegi tegelikult elulõpuni kaitstud selle eest, et ise niisugusesse olukorda ei satu.
Näiteks teadsin inimest, kes üldse alkohooli ei pruukinud ega suitsetanud, ja kuskil 45 aastaselt hakkas järsku jooma ja suri joodikuna tänaval. Vaevalt, et ta seda ette nägi ja oma elu nii planeeris. Joomisesse ja suitsetamisse suhtus ta väga halvustavalt enne seda ja kinnitas et tema kunagi jooma ei hakka. Aga elu on imelik ja keeruline ja nii ta elu lõppes, joodikuna.
Tahan sellega seda öelda, et paljud kes kritiseerivad neid ja ütlevad, et hoolitsegu ise endi eest ja ärgu joogu või kasutagu narkotsi ja mingit ravi neile vaja pole, need eksivad. Minu meelest vähemalt. Elu võib igaühel niisuguse kannapöörde teha, et suurest parastajast ja hukkamõistjast võib saada parastusalune ja hukkamõistetu.

Inimene! Jumal on loonud sind eimillestki ja seda on sinu puhul liiga sageli tunda...

etc
rokilaps

Viimane külastus: 13.02.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 00:06 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: penelope
Mina mõtlen, et need ikkagi on sõltuvused ja kuna alati ei ole inimene nendes ise süüdi, elu võib paratamatult igalühel meist viltu minna siis peaks riik ikkagi mingil määral aitama nende ravimist ja uuesti sotsialiseerumist.
Sest mind hämmastas kunagi suurest film nendest narkosõltlastest, kes tulid siia talna ennast ravima ja siis põhimõtteliselt saadetakse nad välja haiglast siis kui kõige raskem aeg on alles ees. Aga kes neid toetab ja hoiab kodus, et ta uuesti ei läheks end süstima? Ühesõnaga ma tahtsin öelda, et minu meelest selles asutuses tuleks teha uuring, kui paljud siis pääsevad sealt välja tulles oma sõltuvusest?
Mina arvan, et see protsent üleliia suur pole

pole ise süüdi kui tarbivad alkohoili ja süstivad end? Kes siis süüdi on kui mitte nemad? Sunnib keegi neid seda tegema? Ise on süüdi, etnad neid tarbima hakkasid ja enam sõltuvusest lahti ei saa.

Ull Miis
Auväärne Kasutaja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 07:20 Reply With Quote
hmm a etc osad on kergemini mõjutatavad!!! Seega ka aldimad igasugustele pahedele ning kui pundis ollaxe ja kõik proovivad siis ei juleta tihtipeale ära öelda ja sealt asi alguse saabki!!!
Liisukas
Algaja

Registreeritud: 17.07.2002
Viimane külastus: 24.09.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 08:41 Reply With Quote
Kas sõltuvus on haigus? Sõltuvus ise on kindlasti haigus. Muidugi oleneb sõltuvuse raskusest. No ütleme teglt on see kõik väga suhteline, nagu kogu elu. Kõik oleneb millestki. Lihtne on vaadata sõltlast kõrvalt ja öelda, et ise ta on selles süüdi või näiteks ma ei saa aru, kuidas saab mingist asjast nii sõltuvuses olla. Aga ei kujuta ju ette end samas olukorras, kui pole seal tegelikult ise olnud. Tähendab kui inimene on jõudnud juba nii kaugele, et ta ise sealt enam välja ei suuda tulla, siis on see haigus ja inimene vajab abi. Siis pole enam süüdistustest mingit kasu. Õpetada, hoiatada ja ehk ka süüdistada tuleks siis kui inimene veel teab, millega ta riskib. Kuid siis pole tal veel ka sõltuvust. ... njah, mida ma nüüd öelda tahtsin ... tähendab minu meelest on sõltuvus haigus.

Ull Miis
Auväärne Kasutaja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 09:01 Reply With Quote
ühe asja puhul oleme me kõik ju sõltlased ma mõtlen siis siin seda sexy värki
Kas suudaksite sellest loobuda? Vat las igaüks vastab sellele ise ja iseendale ning siis saab ka vastuse sellele mix või mis moodi ei saa näitex narkomaanid enda pahest lahti!!!

penelope
Kasutaja

Registreeritud: 05.08.2002
Viimane külastus: 11.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 09:56 Reply With Quote
etc, ma ei öelnud, et pole ise süüdi, ma ütlesin et alati pole ise süüdi ja sellele jään ma ka kindlaks. Ja selle tagantsundimisega on ka nii, et eks neid sunnitaksegi, esiteks nende alateadvus ja teiseks need kellega nad koos tarbivad neid aineid. Aga suitsetajat ju ka keegi ei sunni suitsetama aga lahti ka ta sellest kombest ei saa, enamus langevad ikkagi jälle suitsetamise võrku
N1X
Kasutaja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 19:47 Reply With Quote
Ega jah

tiina
Administrator

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 22:27 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: N1X
Ega jah

Täpsustad järsku, mis sa sellega öelda tahtsid?

Inimene! Jumal on loonud sind eimillestki ja seda on sinu puhul liiga sageli tunda...

N1X
Kasutaja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 29.08.2002 kell 23:01 Reply With Quote
See tähendasgi Ega jah

robert
Algaja

Registreeritud: 19.08.2002
Viimane külastus: 13.07.2009
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 30.08.2002 kell 22:45 Reply With Quote
Kas sõltuvus on haigus?

Need ikka täiesti kaks erinevat asja!?Haigust põed korra,kaks või kolm äärmisel juhul aasta jooksul.Sõltuvus aga on sul kogu aeg ja kui mitte kogu aeg siis kannul on ta sul ikkagi ning kannustab sind igal vabal momendil.
That´s it!

etc
rokilaps

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 30.08.2002 kell 22:51 Reply With Quote
penelope.. Ull_Miis...
nu see on see kambavaim, et kui teised teevad siis teen mina ka...muidumingiks nohikuks peetaks või miskit... a see sõtlub kõik sõpradest... mul ntx koolis kõik klassivennad suitsetasid aga mina ei hakanud... samas ei öelnud keegi mulle miskit halavsti kah... pigem öeldi et tappa saan kui suitsetama hakkan

Ray
Friik

Registreeritud: 28.08.2002
Viimane külastus: 5.05.2013
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 30.08.2002 kell 23:39 Reply With Quote
Kas sõltuvus on haigus?

Siinjuures püüaksin veidi mõtiskleda sõltuvuse ja vajaduse erinevustest. Liigitus ja arutelu on suhteliselt vabas vormis, aga loodan, et mõtte sisu ikkagi oleks arusaadav

Vajaduseks võiks ehk nimetada asja, milleta ei saa elada: näiteks õhk, elementaarne tervis, toit jm. sedalaadsed asjad. Kuigi seksita inimene ära ei sure, siiski liigitaks ka seksi koos erinevate vormidega vajaduste hulka.

Sõltuvus oleks ehk siis teatud vaatenurgast tekkinud v. tekitatud vajaduse vormid, mida inimene pole võimeline edukalt tagasi hoidma: sellisteks võivad ehk olla suitsetamine, hasartmängud, narkootikumid, mõttetult kallite asjade kokkuostmine, muu analoogne.

Tahaksin tähedada üle, et see on suhteliselt vaieldav küsimus, aga vahel võib sõltuvusliku iseloomuga tegevus v. asi hoopis pigem mittesõltuvuslik, kui nii tohiks õelda.

Tooksin paar robustset näidet ka:

1) Mees külmetas suusalaagris, ning ta joob kohaliku baaris mõne klaasi höögveini. Sellega asi piirdub.

2) Naftafirma kõrgepalgaline töötaja saab palka 100K kuus. Sellest 75K mängib ta kasiinos maha.

3) Edukas ärimees reisib palju maailmas ning omab arvuliselt väga palju armukesi. Peagi sisaldub tema ajaviites vaid ohtrate naisterahvastega saunapeod, pralled, millest ta sugugi ei taha loobuda. Seks on muutunud kohati lausa kinnisideeks. Lisaks pigistavad armukesed üsna kalleid "kingitusi" välja. Mehel on juba rahalised probleemid ning hakkab laostuma, omandatud orgiatepidamist ta siiski ei lõpeta.

Küsimus: kas ja kes on sõltlased?

mada
-

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 31.08.2002 kell 00:29 Reply With Quote
Kindlasti on sõltuvuses kolmandas näites toodud mees, ta ei suuda naistest ja seksist loobuda isegi mitte seetõttu, et on ise rahaliselt laostumas.

Esimeses näites toodud juhtumit ei saa nüüd küll sõltuvuseks lugeda... hõõgveini joomine sellistel puhkudel on sama loomulik kui aspiriini võtmine.

Raskem on nüüd öelda teise juhtumi kohta. Nagu öeldud, mängib mees maha 75% oma palgast. Kui palk oleks väiksem, ütleme 10K, siis võiks seda täiesti sõltuvuseks lugeda, sest alles jääv 2,5K ei ole kindlasti mitte piisav edukalt ära elamiseks. See tähendab, et ta kulutab raha hasartmängudele oma muude hüvede (toit, maksud jms) arvelt. Kuid näites oli toodud palgaks 100K, millest peale mahamängimist allesjääv osa on 25K, mis on minu arvates piisav, et mitte loobuda ka muudest lõbudest ning vajadustest. See teebki vastamise keeruliseks. Ütleme, kui tol mehel oleks majaehitamine samal ajal pooleli, võiks seda sõltuvuseks nimetada, praegu jääb ta sellegipoolest kuhugi sõltuvuse ning meelelahutuse eest tasumise vahepeale.

Ray
Friik

Registreeritud: 28.08.2002
Viimane külastus: 5.05.2013
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 31.08.2002 kell 01:29 Reply With Quote
Just analoogset tõlgendust ma nende 3 näite puhul mõtlesingi. Vahel sõltub liigitus asjaoludest. Jah, elu on sellest vaatevinklist vahel üsna keeruline....

Seega ega vist kindlat määratlust ei olegi reaalses elus igale konkreetsele juhule....

tiina
Administrator

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 31.08.2002 kell 09:02 Reply With Quote
Ma siiski leian, et inimene kes ei saa päevagi ilma alkota olla või päevagi ilma nakotsita olla, on siiski sõltuvuses ja haige. Kui inimesel hommikul ärgates vasardab peas, kust ma küll uue pudeli saaks või kust uue toosi saan ja muid mõtteid sinna vahele eriti ei mahu, siis on inimene sõltuvuses ja haige, ning vajab ravi. Paraku paljud nendest inimestest ise ei saa aru, et nad ei rabele ise üksinda sellest olukorrast välja. Nende tüüpiline ütlus on..."eh...mis sõltuvus, kui ei taha ei joo, iga kell võin maha jätta...aga mulle lihtsalt meeldib" . See inimene ise ei saa aru, et ta ei saa midagi maha jätta ja ta on haige ja sõltuvuses.
Aga ka roberti jutus oli tõetera sees, kui oled ka saanud lahti narko või alko sõltuvusest, siis tegelikult jääb see saatma sind terve elu. Üks lonks või üks toos ja sa oled jälle omadega sees. Tean, et üks mees käis ravil ja tugigruppides ja ei joonud 13 aastat tilkagi, paar napsu ja ta oli jälle omadega sees. Nüüdseks on ilma olla suutnud jälle 3 kuud, aga seda ainult pere toel ja grupi abiga.
Niisis vajavad siiski sõltuvuses ja haiged inimesed abi, kuigi nad võivad väga kergelt sellele teele ka tagasi sattuda.

N1X
Kasutaja

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 01.09.2002 kell 18:11 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: etc
penelope.. Ull_Miis...
nu see on see kambavaim, et kui teised teevad siis teen mina ka...muidumingiks nohikuks peetaks või miskit... a see sõtlub kõik sõpradest... mul ntx koolis kõik klassivennad suitsetasid aga mina ei hakanud... samas ei öelnud keegi mulle miskit halavsti kah... pigem öeldi et tappa saan kui suitsetama hakkan

/me suitsetab ka!

etc
rokilaps

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 04.09.2002 kell 23:00 Reply With Quote
sinu matused
Harri
Algaja

Registreeritud: 16.09.2002
Viimane külastus: 9.10.2002
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.09.2002 kell 20:41 Reply With Quote
<<-- ka kiiruse sõltlane...ei saa öösel magada ka kui päeval millegiga ei kihutaks

arvan et kõigil on mingi sõltuvus miski asja peale...see näitabki iseloomu jne

grim reefer
Algaja

Registreeritud: 23.09.2002
Viimane külastus: 30.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.09.2002 kell 21:20 Reply With Quote
Sõltuvus on haigus.
Kasiinod see on kõige hullem näide.