Kodutud.com  
Alla

Trükisõbralik versioon
Telli e-mailile | Lisa lemmikutesse
<<  1    2    3  >>
Autor: Teema: Vanus ja surm
Ray
Friik

Registreeritud: 28.08.2002
Viimane külastus: 5.05.2013
Otsib: mitte midagi
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 07.09.2002 kell 21:41 Reply With Quote
Vanus ja surm

Mida arvate, kui vanalt on inimese puhul surm normaalseks lõpuks?
Kui vanalt oleks "normaalne" surra?

View User's Profile View All Posts By User
tiina
Administrator

Registreeritud: 03.05.2002
Viimane külastus: 1.08.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 07.09.2002 kell 22:24 Reply With Quote
Normaalne lõpp on ta igas vanuses. Surma jaoks pole normaalset vanust. Lihtsalt ta tuleb ja võtab su, siis kui paremaks peab. Enesetapu kohta see jutt ei käi.

Aga kui võtta nüüd päris eluliselt, siis oleneb see ikkagi inimesest. Mõni 100 aastane on nii kõbus, et suremiseks küll vara veel tundub, aga samas mõni 60 aastane on omadega nii läbi, et ootab surma. See oleneb ikkagi inimese vaimsest ja füüsilisest tervisest. Kui kõik enam vähem korras, miks mitte siis kõrge vanaduseni elada, aga kui haige, väeti ja vilets oled, siis teiste hooldada küll ei tahaks jääda.

mada
-

Mees
Viimane külastus: 18.11.2019
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.09.2002 kell 00:04 Reply With Quote
Mina arvan nii, et surra oleks aeg siis, kui enam enese eest hoolitsemisega hakkama ei saa. Niikaua, kuni peamiste eluks vajalike toimingutega hakkama saab, võiks ju elada.

PS! Enne uue teema püstitamist kasutage otsingut!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User
Ray
Friik

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.09.2002 kell 00:24 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: mada
Mina arvan nii, et surra oleks aeg siis, kui enam enese eest hoolitsemisega hakkama ei saa. Niikaua, kuni peamiste eluks vajalike toimingutega hakkama saab, võiks ju elada.

Üsnagi suundaandev mõte: siinjuures võiks võrrelda ka kaht olukorda -
1) Inimene ei oska ise maja ehitada ja palkab oskajad selleks, tulemuseks valmis maja;
2) Kõbusal vanainimesel liigesed haiged ja ei saa eriti mobiilne olla. Ta palkab endale (kui on raha... ) abilise ning elab röömsalt veel pikka aega.

Tiina ütlus on ka ikka päris täppis: surm võtab, ega see pole Riigikogu, kus võid kaubelda absurdini välja ja teha mida pähe tuleb.

Aga nüüd tegelikult panen kirja ühe tähelepaneku elust, mida olen kusjuures arstisabas seistes ka vanainimeste omavahelistest juttudest kuulnud: äkitsemalt surevad just krapsakamad, terved st. tervemad inimesed.

Haiglasemad vms. virelevad lõpuks üsna korraliku eani.

Ütleb ju vanasõnagi: "Kes kannatab, see kaua elab".

Teaduslikust seletusest olen kuulnud, et kui inimene on üldjoones "haiglasem", siis organism on pidevas häireseisundis ning suudab äärmuslikud seisundid korrigeerida teataval määral, "tervematel" aga pidada reaktsioon kauem aega võtma. Võta nüüd kinni, mis tõsi, mis mitte....

Ull Miis
Auväärne Kasutaja

Registreeritud: 24.05.2002
Viimane külastus: 1.04.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.09.2002 kell 08:21 Reply With Quote
Hmm mina tahax elada nii kaua kuni suudan ise toime tulla ja tervis nii enam vähem korras on!!! Selles mõttes, et ikka ise luukuda suudan ja süüa saan ning riietuda ka olexin võimeline!!!
Voodihaigex ma ei taha mitte mingil juhul jääda, see ju tottaalne piin on, vähemalt minu jaox olex küll, kuna olen harjunud kogu aeg ringiliikuma!!!
Aga kindlat vanus nüüd küll nii öelda ei oska, et millal nagu surra võix! Tahax ikka elada nii kaua kui võimalik ja nii kaua kui tervis seda lubab normaalselt teha!

tiina
Administrator

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.09.2002 kell 10:31 Reply With Quote
See ongi nii, et tegusad inimesed, kes kunagi ei virise, pole eriti arstilgi käinud, kukuvad jalapealt ja surm kiirelt tuleb. Samas teine võib pool elu viriseda, kui haige ta on, käia mööda arste ja elab edasi ja surm ei tulegi nii kergelt.

Aga samas pole ka surm meie valida. Kui oledki vana ja haige, teiste hoolitseda ja kasida, siis ootad ja ootad seda surma, aga elad ja piinled edasi. Endalt elu ju kah võtma ei hakka. Lihtsalt oled ja kannatad ja piinled, kuni tõesti on aeg sul siit ilmast minna. Ise niisugust saatust ei tahaks, kui surra, siis kiirelt ja ilma valude ja piinadeta. Arvan, et kõik meist sellist surma eelistavad, paraku pole see meie valida.

Kui nüüd matustest rääkida, siis on kuidagi nii, et vanainimest kergem kirstus näha kui noort. Vanast inimesest küll kahju ja tunned tast puudust jne. Aga sa tead, et ta elas oma elu ära, see lihtsalt loomulik jätk, sest surm on loomulik nagu sündki.
Aga kõige hullem on seista väikese lapse kirstu kõrval. See tundub nii ebaõiglane ja vale. Inimesehakatis kes tahtis elada ja kes sündis siia et elada, siiski seda teha ei saanud.
13 aastat tagasi käisin poole aastase poisi matustel. See oli nii kohutav, et siiani see painab ja kohutav pilt on silme ees.
Paraku on see elu, surm tuleb ja võtab ja meie sõna sekka öelda ei saa.

Vabandan, et jutt veidi masendav tuli, aga surm on sama eluline, kui kõik muu. Surm kuulub siia ilma ja paratamatult aeg-ajalt peab ka selle üle mõtisklema.

mada
-

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 08.09.2002 kell 22:05 Reply With Quote
Tsitaat:
Ray kirjutas:

/---/Üsnagi suundaandev mõte: siinjuures võiks võrrelda ka kaht olukorda -
1) Inimene ei oska ise maja ehitada ja palkab oskajad selleks, tulemuseks valmis maja;
2) Kõbusal vanainimesel liigesed haiged ja ei saa eriti mobiilne olla. Ta palkab endale (kui on raha... ) abilise ning elab röömsalt veel pikka aega./---/

Ma arvan, et majaehitamise oskus on elus edukaks toimetulemiseks umbes sama vajalik, kui telekaparandamise oskus. Praeguses ühiskonnas on siiski välja kujunenud erialane spetsialiseerumine (muuseas, veel 10-15a tagasi said peaaegu kõik inimesed hakkama praktiliselt kõigega, mis neil vaja oli), ning seda, kui inimene ei oska näiteks maja ehitada, ei loeks mina veel suutmatuseks enese eest hoolitseda.

Teine, vanainimese näide on veidi keerulisem. Kui tõesti vanainimesel on raha, et palgata endale abiline, siis ei saa seda nimetada just võimetuseks enese eest hoolitseda, raha on siiski näitaja, et inimene saab oma elamisega hakkama, kas siis ise või abilise toel. Ja kui inimene suudab sellisest elust veel rõõmu ka tunda, siis järelikult on tal veel siiski vara surra.

Siinjuures jõudsin enamvähem järelduseni (iseasi kas teie sellega nõus olete): inimene võiks elada niikaua, kuni tal on füüsiliselt enamasti OK või on tal veel rõõmu ning tahtmist elada.

Ja loomulikult pean nõustuma eelpooltooduga: surm võtab siis, kui selleks tema arvates on aeg...

li-li
pensil;)

Naine
Registreeritud: 02.08.2002
Viimane külastus: 20.04.2018
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 02:03 Reply With Quote
Hea meelega kuulaks kommentaare inimeselt kes on korra ka teiselpool ära käinud ning edukalt elu jätkanudMul endal on selles osas aint nii palju kaasa rääkida,et hüvasti jätta on alati vara kui veel vähegi lootust

armastuse maagiline arv
on üksteist
veel pole hilja
hakata armastama
/Ott Arder/

tiina
Administrator

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 08:40 Reply With Quote
Olen lugenud sellest, mida on rääkinud inimesed, kes on teispool ära käinud. Kõik väidavad nagu ühest suust, et tahtmist siia ilma tagasi tulla erilist polnud. Kas siis tõesti ootab meid peale surma nn "paradiis" ? Või on see lihtsalt petlik viimane uni, enne tõelist surma? Pole ise sellist asja läbi elanud, ega tea öelda, aga huvitav oleks teada küll, mis ikkagi peale surma meid ees ootab.
Aga vaevalt seda enne teada saab, kui ise oled sinna teispoole jõudnud.

mada
-

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 10:24 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: tiina
Olen lugenud sellest, mida on rääkinud inimesed, kes on teispool ära käinud. Kõik väidavad nagu ühest suust, et tahtmist siia ilma tagasi tulla erilist polnud. Kas siis tõesti ootab meid peale surma nn "paradiis" ? Või on see lihtsalt petlik viimane uni, enne tõelist surma? Pole ise sellist asja läbi elanud, ega tea öelda, aga huvitav oleks teada küll, mis ikkagi peale surma meid ees ootab.
Aga vaevalt seda enne teada saab, kui ise oled sinna teispoole jõudnud.

Ja vaevalt seda olekski tarvis enne teada, kui teispoolsusesse jõudmiseks ükskord aeg käes on. See on ju põhimõtteliselt enda tuleviku teadmine, ja ma usu, et teadmisega, mida tuelvik toob ei ole mitte kerge elada.

penelope
Kasutaja

Registreeritud: 05.08.2002
Viimane külastus: 11.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 18:39 Reply With Quote
Et vanad inimesed surevad on minu meelest norm aga noorte inimestega on hoopis teised lood. Vanal on elu nähtud ja tal on olnud omad võimalused siin elus nautida rõõme ja kurvastada õnnetuste üle aga kui noor inimene või veel hullem laps ära sureb, minu jaoks on see kohutav. Pole midagi jubedamat kui näha kuidas elurõõmus noor inimene, kes soovis nii paljut saavutada on surnud
Ühte asja oleme siin kodus veel mõelnud, et kui keegi annaks valida, et kas sul sureb laps kohe peale sündimist või siis kui ta on 15 aastat vana, mis valiku sa siis teeks?
Ise olen mõelnud, et valiks pigem selle, et kohe sureb sest siis ei pea nägema tema arengut ja elurõõmu ja ootusi. Ühesõnaga sa ei tea mis temast oleks saanud ja kelleks ta oleks tahtnud saada....

epp
Tige Kull

Registreeritud: 04.05.2002
Viimane külastus: 2.09.2016
Otsib: meelelahutust
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 20:20 Reply With Quote
Ühte asja oleme siin kodus veel mõelnud, et kui keegi annaks valida, et kas sul sureb laps kohe peale sündimist või siis kui ta on 15 aastat vana, mis valiku sa siis teeks?
Ise olen mõelnud, et valiks pigem selle, et kohe sureb sest siis ei pea nägema tema arengut ja elurõõmu ja ootusi. Ühesõnaga sa ei tea mis temast oleks saanud ja kelleks ta oleks tahtnud saada....

ja lisax veet et kui ta juba 15 vms.. siis sa ju näed tema siloomu ja tunned teda.. tal on sõpru kellel olex valus vms.. koolikaaslased jne jne jne...
aga synnitusel sina miis.. vanemad..
jäävad ära paljud inimesed kes olex 15 aasta pärast veel haiget saanud vms...

Ärge uskuge midagi sõna-sõnalt.
Ärge eitage midagi täielikult.
Kahelge ja otsige tõde.
Olles leidnud hingerahu,
tunnete ära ka tõe.

epp
Tige Kull

Registreeritud: 04.05.2002
Viimane külastus: 2.09.2016
Otsib: meelelahutust
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 20:21 Reply With Quote
Aga vanana nagu olex hia siis surra kui pööning jääb tyhjax.. vms..(endal hia ja teistel ..ma eeldan...)

Ärge uskuge midagi sõna-sõnalt.
Ärge eitage midagi täielikult.
Kahelge ja otsige tõde.
Olles leidnud hingerahu,
tunnete ära ka tõe.

Ray
Friik

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 20:56 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: epp

ja lisax veet et kui ta juba 15 vms.. siis sa ju näed tema siloomu ja tunned teda.. tal on sõpru kellel olex valus vms.. koolikaaslased jne jne jne...
aga synnitusel sina miis.. vanemad..
jäävad ära paljud inimesed kes olex 15 aasta pärast veel haiget saanud vms...

Ei julge kommenteerida. See 15.a. on just selline "ei liha ega kala" vanus. Tänapäeval üsna tihti on 17.a. vanuses juba laps v. lapsed (mul oli kunagi kooliõde, kes hakkas just 16.a. saama, kui ta oli 2 lapse ema! Ja sama mehega....)

Sellisel juhul vanavanematel oleks vähemalt rööm lastelaste olemasolu üle.

mada
-

Mees
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 21:22 Reply With Quote
Mina arvan, et ei ole vahet, kas 15 sekundit või siis 15 aastat, lapse kaotus oleks nii või teisiti raskeim asi elus, mida üks lapsevanem võiks läbi elada...

tiina
Administrator

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 10.09.2002 kell 21:25 Reply With Quote
Nii või naapidi on oma last elus raske kaotada. Kas siis pärast sünnitust või hiljem...ikkagi on kohutavalt valus. Loodus on ikka nii seadnud ja nii ka loomupärasem, et lapsed ikka oma vanemad matavad kunagi, mitte vanemad oma lapsi. Aga paraku ei toimi see tihtipeale
penelope
Kasutaja

Registreeritud: 05.08.2002
Viimane külastus: 11.06.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 11.09.2002 kell 14:58 Reply With Quote
Ray aga üldjuhul siiski ei saada 16.a. teist last....
Ray
Friik

Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 11.09.2002 kell 15:39 Reply With Quote
Tsitaat:
Algne postitaja: penelope
Ray aga üldjuhul siiski ei saada 16.a. teist last....

Seda küll, antud juhul sellele naisele vaatasid kõik antud õppeasutuse meessoost isikud järele. Ebameeldivuste vältimiseks selle õppeasutuse nimetust ma nimetama ei hakka, keegi Tallinna rahvast niigi juba mõistab, kellest jutt

Aga muidu nõustun Sinuga.

NB! Millisest vanusest lõpeb "tüdruku" iga ja algab "naise" iga?

North
Algaja

Registreeritud: 11.09.2002
Viimane külastus: 3.07.2003
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 11.09.2002 kell 15:56 Reply With Quote
Ise sai nagu korra liiklusavarii läbitehtud ja päev koomas oldud. Peale seda on küll ikke eluisu meeletu. Võtan igast päevast kõik. Surra sooviks siis kui olen nii sant et teised peavad minu eest hoolitsema jne.
Loodan et selleks sandiks niipea ei saa.

Harri
Algaja

Registreeritud: 16.09.2002
Viimane külastus: 9.10.2002
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 23.09.2002 kell 20:35 Reply With Quote
Ela kaua aga sure noorelt !
mina tegelikult vihkan vananemist..krt mul on enamvähem 1/4 elust läbi juba

linnupoeg
Kasutaja

Registreeritud: 23.09.2002
Viimane külastus: 16.08.2010
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.09.2002 kell 08:34 Reply With Quote
Normaalne oleks surra soojal suveõhtul võrkkiiges lesides. Endal oleks ilus minna ja teistel oleks pehme maaga hea auku kaevata.
Ja see võiks juhtuda hetk enne seniilseks muutumist.

kontorihiir
..umbusklik...

Registreeritud: 30.08.2002
Viimane külastus: 13.06.2018
Otsib: lõbusat äraolemist
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.09.2002 kell 08:40 Reply With Quote
Tiinaga täitsa nõus. Normaalset vanust suremiseks nagu polegi ju.
Ise eelistaksin küll kaduda kunagi nii, et poleks teiste inimeste toetada ja kantseldada. Kõikse parem vast äkksurm, ei valusid ega piinu.

Jb
Kasutaja

Registreeritud: 24.09.2002
Viimane külastus: 15.04.2009
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 24.09.2002 kell 22:05 Reply With Quote
Normaalne Surm

Päeval, enne teele asumist ostan poest pudeli head konjakit, purgi marineeritud angerjat ja kolm punast roosi, istun autosse ja sõidan surnuaiale, kus asetan yhe roosi ema, teise isa hauale... edasi viib tee mind linnast välja...mööda käänulist metsateed väikese metsamajakeseni, kus suviti ikka puhkust veedetud on...pargin auto värava taha, viin asjad tuppa ja joon klaasi vett. seejärel lähen õue, roogin puhtaks raja puukuuri juurde, saunani ja igaks juhuks ka autotee. teen tule kaminasse ja panen ka sauna kytte...istun kamina ees ja sirvin vanu fotoalbumeid, mis kodust kaasa olen võtnud, joon klaasi konjakit. seejärel suundun sauna, võtan mehise leili, vihtlen ennast kadakavihaga ja joon klaasi head kylma Saku Heledat ja hammustan angerjat peale. peale sauna lähen tuppa tagasi, kus kirjutan kirja oma juba täiskasvanud lastele, andes neile kirjas mõista, et kõik asjaajamised on aetud, matused korraldatud, hauaplats ja kivigi olemas, testament on sahtlis ja lõpetuseks kirjutan, kui väga ma neid armastan. kiri valmis, toon autost oma pulmaülikonna, panen selga, kinnitan rinda kolmanda punase roosi, mis surnuaiast yle jäi ja vaatan enda ymber ringi...kustutan toast tuled ja istun kamina ette kiiktooli...jään mõtiskledes ja möödunud elu meenutades yksisilmi kaminas põlevaid halge põrnitsema...ja yhel hetkel lihtsalt panen silmad kinni ja suren ära...

ja katsugu keegi veel mulle öelda, et ma elan üks päev korraga :P

lota_kalla
Auväärne Kasutaja

Registreeritud: 18.08.2002
Viimane külastus: 3.08.2005
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 06.10.2002 kell 17:32 Reply With Quote
Jb päris asjalik nii võid korraldad chickiga kohtingu mitte surma kuid jahh surm tuleb kui tal aeg on..ta ei vaata vanust ega midagi..olen maha matnud 15 aastaselt klassiõe..ja nüüd 14 aastase kooliõe...kus on õiglus? elan niikaua kui elan..kuid miski elavsurnu kas vanadusest või õnnetuse tagajärjel olla ei tahax...elame nääme..vaatab mis tuleb...ennustama ei hakka!!!!
Kayleigh´n I
eriline mõrd

Registreeritud: 28.09.2002
Viimane külastus: 14.02.2012
Kasutaja ei ole foorumis
postitatud 06.10.2002 kell 17:42 Reply With Quote
Ei ole sellist asja nagu normaalset vanust suremiseks....Võib ju siin loota, et sured enne, kui ei suuda enam enda eest hoolitseda. Aga see ei lähe nii. Kunagi tahtsin minagi surra 50 aastaselt.

Olen näinud 65 aastast, kes suri nälga mitmekümnete inimeste ümbritsetuna...sest ta oli Alzheimeri tõve tõttu unustanud, kuidas neelata.

Olen näinud 4 aastast, kes uppus, kuna rumalad inimesed ei julenud tiiki teda päästma minna...täiskasvanud inimesed!!

Ei taha sellele mõelda, mida ma veel näinud olen....lihtsalt see kõik on teinud selgeks, et me võime ju tegelikult unistada aga see ei lähe nii. Kui just mitte enesetappu sooritada. Kuid surm ei ole kunagi normaalne...väärikas...

Aga teil on õigus unistada...loodetavasti need täituvad.

<<  1    2    3  >>

Jaga teistega:
| Veel

go to top
Esileht | Foorumid | Jututuba | Seksperdid | Galerii | Tutvus | Ajaviide | Otsing | Tänased teemad

Kasutajatugi: info@kodutud.com - Kasutustingimused
22 päringut, mis võtsid aega 0.0195382 sekundit